Taliban'dan ayrışan grup Hindistan'ı tehdit etti

Taliban'dan son yıllarda ayrışan Tehrik-i Taliban Cemaat Ahrar, Hindistan'a yönelik saldırı yapabileceklerini açıkladı

Taliban'dan ayrışan grup Hindistan'ı tehdit etti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Pakistan'daki Tehrik-i Taliban Cemaat Ahrar (TTP-JA) sözcüsü İhsanullah İhsan, geçtiğimiz Pazar günü Pakistan Hindistan sınırında  düzenlenen ve 57 Pakistanlı'nın ölümüyle sonuçlanan saldırıyı üstlendiklerini, benzer saldırıları Hindistan'da da gerçekleştirebileceklerini açıkladı. 

İhsanullah İhsan, pazar günü düzenlenen saldırıda hedefin Pakistan olduğunu ancak Hindistan'ın bir sonraki hedef olabileceğini söyledi. Telefon aracılığıyla Reuters'a konuşan İhsan, Hindistan Başbakanı Narendra Modi'yi uyardıklarını ve Pakistan'da nasıl saldırı düzenleyebiliyorlarsa aynı kolaylıkla Hindistan'da saldırı düzenleyebileceklerini söyledi. İhsan, "Ben bunu Modi'ye de ilettim. Bizim intihar saldırısı düzenleyen adamlarımız nasıl Pakistan'da bombalı saldırı gerçekleştirebiliyorlarsa, sınırın diğer tarafı olan Hindistan'da aynı kolaylıkla saldırı düzenleyebilirler" ifadelerini kullandı. 

İhsanullah İhsan, Reuters'a konuşmadan önce de kişisel Twitter hesabından Modi'ye yönelik olarak, "Sen yüzlerce Müslüman'ın katilisin. Keşmirli ve Gujaratlı (Hindistan'ın batısı) masum Müslümanların intikamlarını senden alacağız." açıklamalarını yaptığı belirtiliyor. Hindistanlı bir istihbarat yetkilisi hesabın gerçek olduğunu düşündüklerini söyledi.

TTP-JA, Pakistan'daki Taliban'dan (TTP) son yıllarda ayrışmaya başlamasıyla biliniyor. Bu grubun, Taliban'ın sadece Pakistan için politikalar ürettiğini ve yerel kaldığını belirtiyor ve başka ülkelere 'açılmak' gerektiğini savunduğu belirtiliyor. TTP-JA, geçtiğimiz aylarda Ortadoğu ülkelerinde IŞİD'i desteklediğini duyurmuştu. Diğer taraftan Pakistan ve Afganistan'da da El Kaide'ye daha yakın bir çizgide olduğu belirtiliyor.

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2014, 16:23
banner53
YORUM EKLE

banner39