banner39

banner35

'Taliban'ın yeni lideri de kayıp' iddiası

Geçtiğimiz günlerde Taliban'ın liderliğine seçilen Molla Mansur'dan da haber alınamadığı öne sürülüyor...

Asya 21.08.2015, 15:13 21.08.2015, 15:13
'Taliban'ın yeni lideri de kayıp' iddiası

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Pakistan medyası Taliban’ın yeni atanan lideri Molla Mensur’un ortadan kaybolduğunu bildirildi. Haberlere göre, Molla Mensur’dan birkaç gündür haber alınamıyor ve nerede olduğunu kimse bilmiyor.

“Khaama Presa” ajansı Pakistan medyasına atıfta bulunarak Taliban hareketi yeni lideri Molla Akhtar Muhammed Mansur'un kaybolduğunu haber verdi. Haberlere göre, yardımcısı Haybatulla Ahunzada ile de temaslar kesilmiş durumda. Bununla beraber “Hakkani” hareketinin eski lideri lideri Celal Hakkaninin oğlu Halifa Hakkani’den den haber alınamadığı bildiriliyor.

Pakistan medyası yine Taliban Ulema Konseyi’nin en kısa sürede Taliban hareketinin yeni lideri hakkında bir karar alacağını da haber verdi. Liderliğe yakın adaylar arasında Molla Ömer'in oğlu Molla Yakub’un da adı geçiyor.

Molla Ömer'in ölümü hakkında ilk defa bir ay önce bu hareketten ayrılan “Fidai Mahaz” adlı grubun basın sözcüsü Kari Hamza söz etmişti. İddialara göre, Molla Ömer’i Molla Akhtar Muhammed Mensur iki yıl önce öldürtmüştü.

Taliban komutanı Molla Mansur Dadullah, Molla Ömer’in kendi eceliyle ölmediğini, onun Pakistan'ın Karaçi kentindeki bir hastanede 2013 yıl Nisan ayında gizemli şekilde öldürüldüğünü öne sürmüştü.

Mansur Dadullah 2007 yılında Helmand eyaletinin güneyinde düzenlenen operasyonda öldürülen eski Taliban komutanlarından Molla Dadullah’ın kardeşi.

Yorumlar (0)
23
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?