banner39

TANAP için bir milyar avro kredi hazır

Avrupa Yatırım Bankası TANAP projesine bir milyar avro tahsis edecek

Asya 06.02.2016, 15:06 06.02.2016, 16:23
TANAP için bir milyar avro kredi hazır

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avrupa Yatırım Bankası (AYB) Başkan Yardımcısı Pim van Ballekom, bankanın Trans Anadolu Boru Hattı (TANAP) projesine bir milyar avro tahsis edeceğini söyledi.

Bloomberg sosyal ağında yer alan habere göre, AYB sermayesi TANAP projesinin Türkiye temsilcisi Botaş şirketinin payını finanse etmek için kullanılacak. Dünya Bankası da aynı projeye mali destek verecek.

Van Ballekom, "2016 yıl Nisan ayı sonuna kadar bankanın kredi onaylaması ve ilk dilimin Ağustos ayında gönderilmesi bekleniyor " dedi.

TANAP projesi, Azerbeycan’ın Şah Deniz gaz üretim merkezinde üretilen gazın Gürcistan-Türkiye sınırından Türkiye'nin batı sınırına taşınmasını öngörüyor.

TANAP boru hattının başlangıç ​​kapasitesi yılda 16 milyar metreküpe gazın taşınması olacak. Bu gazın yaklaşık altı milyar metreküpü Türkiye'ye teslim edilirken, geri kalanı ise Avrupa'ya ulaştırılacak. Bu gaz hattından Türkiye'de gaz 2018 yılında getirilecek, Trans Adriyatik Boru Hattı tamamlanmasından sonra (TAP) gaz 2020 başlarında Avrupa'ya verilecek.

TANAP hissedarları, SOCAR (Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi) yüzde 58, Botaş yüzde 30 ve BP  ise yüzde 12.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?