Tarihi Petersburg Camii onarılıyor

1913 yılında ibadete açılan tarihi St. Petersburg camii minaresi yıl sonuna kadar yeni görünümüne kavuşacak

Tarihi Petersburg Camii onarılıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

St. Petersburg'da bulunan merkez camiinin minaresinin onarımı için karar alındı. Alınan kararda, yapılacak ihale ile yılsonuna kadar tarihi caminin minaresi restore edilerek yenilenecek.

100 yıllık tarihe sahip St. Petersburg Camii zaman zaman hayırseverlerin desteği ile onarılıyor.

Rusya'nın kültür merkezi St. Petersburg'da bulunan Merkez Camiinin yapımına Rusya İmparatorluğu döneminde 1909 yılında 2. Nikolay'ın izni ile başlanmıştı. St. Petersburg Camii'nde ilk namaz 1913 yılında 21 Şubat Cuma günü kılındı.

Cami temeli, bazı Rus kaynaklarına göre, 1910 yılında Buhara Emiri Seyyid Abdülahad Han'ın 25 yıllık hükümdarlığına armağan olarak atılmış. Caminin ilk kısmı ibadete açıldığında, Buhara Emirliğini Seyyid Abdülahad Han'ın ölümünden sonra devralan oğlu Emir Seyyid Mir Muhammed Alim Han da hazır bulundu.  Beş bin kişilik cami Avrupa'daki en büyük camiler arasında yerini almış oldu. 49 metre yüksekliğinde iki minaresi ve 39 metre yüksekliğinde kubbesi olan caminin inşası, mimar Nikolay Vasilev ve mühendis Stepan Kriçinski tarafından gerçekleştirildi.

1914 yılında I. Dünya Savaşı'nın patlak vermesi üzerine, caminin yapımı yavaşladı ve bu süreç 1918 yılına kadar devam etti. Camii 1920 yılında tam olarak ibadete açıldı. Sovyet rejiminin baskısı ile ibadete kapanan cami bir süreliğine tıbbi malzeme deposu olarak kullanıldı. 1956 yılında yeniden ibadete açılan cami bugüne kadar aralıksız açık...

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2013, 14:51
banner53
YORUM EKLE

banner39