banner15

Tatar Meclisi ve Kırım Hükümeti anlaştı

Kırım Tatar Meclisi ile Kırım Hükümeti sürgünden dönenleri yerleştirme konusunda işbirliği yapacak

Tatar Meclisi ve Kırım Hükümeti anlaştı

Kırım Özerk Cuhuriyeti Bakanlar Kurulu Başkanı Vasiliy Cartı ile Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı ve Ukrayna milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ve KTMM 1. Başkan Yardımcısı Refat Çubarov arasında 29 Eylülde yapılan görüşmede KTMM ile Kırım Hükümeti, sürgünden dönen vatandaşların sorunlarını çözme konusunda güç birliği yapma kararı aldı.

Kırım Özerk Cumhuriyeti Balkanlar Kurulundan (Kırım Hükümeti) gelen bilgiye göre Cartı, Kırım Hükümetinin 2011 yılına kadar Kırım Tatarlarının yoğun kaldığı Akmescit’in Fontanı semtinde okul inşaatının tamamlanması ve aynı semtte 180 dairelik evin hizmete açılması için elinden gelen her şeyi yapacağını söyledi.

Cartı, görüşmede 2010 yılında sürgünden dönen vatandaşların iskan programının yerine getirilmesi konusuna değindi. Cartı, 2010 planında tamamlanması gereken inşaatlar için gerekli ödeneğin ayrılması gerektiği konusu üzerinde durdu.

Mustafa A.Kırımoğlu, Ukrayna milletvekili olarak sürgünden Kırım’a dönen Kırım Tatarları ve diğer halklara 2011- 2015 iskan programının hazırlığı konusunda ilgili Ukrayna bakanlıklarıyla yaptığı görüşmeler hakkında bilgi verdi.

Cartı ve Kırımoğlu, 2011 Ukrayna Devlet Bütçesinin hazırlığınınönemli olduğu ve Kırım’da sürgünden dönen vatandaşların iskanı konusunda biriken problemlerin çözümünde gerekli ödenekle desteklenmesi için çabaların birleştirilmesi gerektiği konusunda uzlaştılar.

Taraflar,31 Ekimde yapılacak Kırım Özerk Cumhuriyeti Verhovna Radası ve belediye seçimleri konusuna değindi. Taraflar, seçim kampanyasının bütün etaplarında adil seçimlerin sağlanmasının önemini vurguladı.


Kaynak: QHA

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2010, 16:44
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48