Tatar ve Başkırtlar'ın mutlu günü

Bişkek'deki Tatar-Başkırt Kültür Merkezi'nin 25. yılı kutlamaları için Tatar ve Başkırt sanatçılar sahne aldılar

Tatar ve Başkırtlar'ın mutlu günü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Toktobolot Abdimomunov Kırgız dram tiyatrosu, Tatar-Başkırt kültür merkezinin 25. yıldönümü kutlamasına ev sahipliği yaptı.

Kuzey Haber Ajansı'nın haberine göre, Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'teki kutlama töreninde Tatar ve Başkurt sanatçılar dans ve müziklerini sergilediler.

Başkurt devlet dram tiyatrosu sanatçılarının katıldığı geceye Bulat Hiamatov ve Tataristan'dan gelen sanatçılar da dans ve müzikleriyle Tatar kültüründen örnekler sundular.

Tugan kültürel merkezi başkanı Gülsina Ulmaskulova "Tataristan ve Başkortostan'dan konuklar geldi. Bu bizim için çok sevinçli bir gündür. Kültür merkezimiz 25 senedir faaliyetlerine devam ediyor. Bizim halkımız Kırgızistan'da çok rahat yaşıyor. Bu nedenle böyle bayramların çok olmasını istiyoruz. Bütün halklar bir olalım, birlikte yaşayalım. Kırgızistan'a barış, sağlık diliyorum" dedi.

Kırgızistanlı meşhur Uygur sanatçısı Sultan Kerimov'un konser verdiği gecede Tatar ve Başkurt sanatçılar dans ve şarkıları ile eşlik etti. Gösterilerin en dikkat çeken unsuru ise Tatar ve Başkırt kadınlardan oluşan halk oyunlarıydı. Geleneksel kıyafetleri içindeki Tatarlar yöresel danslarından da örnekler sergilediler.

Kırgızistan'da yaşayan 33 bine yakın Tatar ve Başkırt, hayatın her alanında yer alıyorlar.  Tatar Başkırt dil ve kültürünü ayakta tutmaya çalışan Tatar-Başkırt kültür merkezinde Tatar dili, kültürü ve tarihiyle ilgili kurslar da düzenleniyor. Ayrıca Tatar-Başkırtlar'ın kendi lisanlarında ayda bir yayınlanan bir de gazeteleri bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2013, 16:06
banner53
YORUM EKLE

banner39