banner39

Tataristan'da Charlie Hebdo'ya sessiz protesto

Tataristan'da Müslümanlar, Hz. Peygamber'e yapılan hakaretleri "peygamberimi seviyorum" yazılı dövizlerle slogan atmadan protesto edecek

Asya 29.01.2015, 13:48 29.01.2015, 13:48
Tataristan'da Charlie Hebdo'ya sessiz protesto

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tataristan'da Müslümanlar, Fransa’daki bir karikatür dergisinde Hz. Peygamber’e hakaret karikatürlerine karşı protesto gösterisi düzenlenecek.

Tass ajansında yer alan habere göre binlerce Müslüman "Peygamberimi seviyorum" dövizleri taşıyarak Hz. Peygamber’e yapılan hakaretleri kınamak için gösteri yapacak. Gösterinde konuşma yapılmayacağı ve slogan atılmayacağı bildirildi.

Tataristan Müslümanları Dini İdaresi basın sözcüsü Ahmed Halikov protesto ile ilgili şunları söyledi:

"Bu gösteri Peygamberimiz’e olan sevgi gösterimizdir. Bu protestodan öte sevgi ve barış eylemidir. Biz her kesimin dini ne olursa olsun inanç ve duygularına saygı gösterilmesini talep ediyoruz.”

Tataristan’daki bütün camilerde 30 Ocak günü Cuma namazı hutbesinde Hz. Peygamber’in hayatı ve İslam dinine daveti konu edilecek.

Halikov, Tataristan’da yaklaşık 1500 cami ve mescit olduğunu belirterek “Bizim eylemimiz en azından bunların üçte birinde gerçekleşecek. Bu ibadethanelerde binlerce Müslümanın toplanmasını bekliyoruz” dedi.

Daha önce aynı konuda Dağıstan, İnguşetya ve Çeçen Cumhuriyeti’nde de protestolar yapılmıştı.

banner53
Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?