banner15

Tataristan'da tarihi cami ibadete kapanıyor

Çistopol'un en büyük ikinci camisi cemaatin az olduğu gerekçe gösterilerek müzeye dönüştürülmek isteniyor

Tataristan'da tarihi cami ibadete kapanıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tataristan Özerk Cumhuriyeti’nin Çistopol şehrindeki ikinci büyük cami kapatılarak müzeye dönüştürülmek isteniyor.

Müzeye dönüştürülmek istenen cami, 1890 yılda Tatar Müslümanlarından Muhammetzakiriye Muhammetzyanov (1818-1893) tarafından yaptırıldı. 1990’lı yıllarda cami Müslümanlara geri verilmiş ve restore edilmişti.

Çistopol Belediye Başkanı Yardımcısı Rüstem Hamatov şehirde beş cami olduğunu belirterek bu camide cemaatin az olduğu ve bazı radikal faaliyetler yapıldığı gerekçesiyle kapatılacağını söyledi. Cami cemaatinin elektrik, su ve doğalgaz masraflarını karşılayamadığını ileri süren Hamatov, camiyi kapatmak zorunda olduklarını savundu.

Caminin eski imamı ise cemaatin cami masraflarının tümünü karşıladığını ve hiçbir zaman borçlarının bulunmadığını söyledi.  İmam, "Bizim hiçbir borcumuz yok. Evet, cemaatimiz o kadar büyük değil, 25-30 kişidir. Ancak onlar devamlı camiye gelirler. Camimizde Cuma namazı dahil, beş vakit namazı kılıyoruz. 170 imza topladık ve Tataristan Cumhuriyet Müftülüğü’ne camimizin kapatılmaması için başvuracağız. Müze için ise şehirde başka tarihi binalar çoktur” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2014, 17:55
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48