banner39

Tataristan'daki çatışma milli soruna dönüştü

Tataristan'da geçtiğimiz günlerde yaşanan ve silahların kullanıldığı çatışma ile ilgili çeşitli iddialar ortaya atılıyor

Asya 06.08.2013, 15:52 06.08.2013, 15:52
Tataristan'daki çatışma milli soruna dönüştü

İbrahim Ali/ Dünya Bülteni

Tataristan'ın Nurlat şehrinde geçtiğimiz günlerde yaşanan kavga bölge basınında geniş yankı buldu. Tatarlarla Kafkasya kökenli -Dağıstan ve Azerbaycan- kişiler arasında çıkan kavgada 100 kişi yer aldı. Kavga sırasında silah seslerinin duyulduğu ve Azerbaycan diyaspora temsilcisi Fanil Ahmetov'un aracının zarar gördüğü belirtildi. Ahmetov'un mafya bağlantısının bulunduğu ve "kabadayılar" içerisinde Fyodr olarak bilindiği öne sürülüyor.

Kavganın silahlı çatışmaya dönüşmesinden endişe duyan emniyet birim temsilcileri Tataristan İçişleri Bakanı Artyom Hohorin'in başkanlığında Nurlat'ta toplantı düzenledi. Toplantı sırasında alınan karara göre bölge emniyet birimlerinde görev yapan amirlerin tamamı görevden alındı.

Yaşanan gelişmeler konusunda değerlendirmede bulunan "Azatlık" Tatar Genclik Konseyi lideri Nail Nabiullin kavganın yerel çeteler arasındaki çıkar savaşı sonucunda ortaya çıktığını savundu.

Siyasi uzman ve gazeteci Ruslan Aysin de Naiullin'in iddiasını destekledi. Aysin'e göre çetelerin çıkar savaşı sadece Tataristan'da değil Rusya'nın tamamında yaşanıyor ve yurt dışından çalışmak için gelen göçmenler kendilerini zaman zaman bu savaşın ortasında bulabiliyor. Aysin ayrıca Federal Merkezdeki bazı grupların Tataristan'da çatışma zeminin oluştuğuna dair düşünce oluşturmak istediğinin altını çizdi. Aysin, bölgede yaşanan patlamalar ve müftünün öldürülmesi gibi olayların bu senaryonun parçası olduğunu vurguladı.

Nail Nabiullin Tataristan'da diğer bölgelerde kaldırılmasına rağmen başkanlık sisteminin devam etmesinin Kremlin sarayındaki çevreler tarafından tepki ile karşılandığını ve amacın Tataristan bölge yönetiminin yetkilerini kısıtlamak olduğunu savundu. Nabiullin'e göre bunun için bölgede yapay çatışmalar düzenleniyor ve yönetimin bu konuda yetersiz olduğuna dair kamuoyu düşüncesi oluşturulmağa çalışılıyor.

banner53
Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?