banner15

Tatarlar 'Korkunç İvan Anıtı'na zulüm notu istiyor

Tatarlar, Cumhurbaşkanından Rus işgali sırasında Kazan'da işlenen cinayetlerin Korkunç İvan anıtına yazılmasını istedi.

Tatarlar 'Korkunç İvan Anıtı'na zulüm notu istiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tataristan'daki Halk Merkezi sivil kuruluşu aktivistleri, Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnehanov'a çağrıda bulunarak, 1552 yılında Kazan’ın Ruslar tarafından ele geçirilmesi sırasında binlerce insnaı öldüren IV. İvan Vasiliyeviç Grozny (Korkunç İvan) anıtının yapımına işgaldeki cinayetlerin not düşülmesini istedi.

Tatar Halk Merkezi aktivistleri, anıt duvarına Sovyet dönemi tarihçisi ve mimarı Michael Khudyakov’un şu sözlerinin yazılmasını istedi:

“Ruslar tarafından işgal edilen Kazan halkına yapılan zulümler Rusya tarihinin en kötü sayfalarından biridir”

Tatar aktivistler, ancak bu yazının anıta eklenmesi durumunda anıtın anlam kazanacağını aksi taktirde 2014 yılında Kurtarıcı Kilisesine verilen bu Rus anıtın "Ortaçağın ahlaki ve etik bozulmasının” göstergesi olacağını söyledi.

Aktivistler, anıtın şu anki hali ile o dönemde Ruslar tarafından yerli halka karşı yapılan zulmü meşrulaştırdığını ve Tatar toplumunu uyum toplumu olmaktan çıkaracağını öne sürdü.

Tatar milliyetçileri daha önce de Cumhurbaşkanı Minnihanov tarafından onaylanan Kazan Katedral Kilisesinin yapımına da karşı çıkmışlardı. Cumhurbaşkanının bu projesine karşı olan ve Tatar milliyetçilerinin girişiminden ilham alan bazı Tatar vatandaşları Kilise yapımının Kazan’ı Hıristiyanlaştırma politikası ve Tatar halkına asimilasyon yapma girişimi olarak eleştirmişti.

Yetkililer. sosyal medya üzerinden kendilerini savunarak "tapınağın yapımının yurtiçi ve yurtdışından gelecek Hıristiyanlar için Kazan'ın hac yeri haline getirilmesini planladıklarını" söyledi.

İvan Grozny’nin anıtı çevresini iyileştirme projesi 2015 yılının sonbaharında açıklanmıştı. Kazan basınına göre, bu proje şehir halkında çevre dostluğu ve estetik çevre anlayışını artıracaktır.

KAZAN'DA YIKILAN CAMİNİ TAŞLARIYLA YAPILAN KİLİSE

1500’lü yıllarda korkunç İvan tarafından Tataristan’ın başkentindeki Kazan Hanlığı yıkılıp işgal edilince dillere destan Kazan Camii, İvan tarafından söktürülür taşları St. Petersburg’a götürülür ve Kazan Cami’nin taşları ile St. Petersburg’a tarihi kilise katedrali inşa edildi.

 

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2016, 13:58
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48