Tayfundan 4 milyon çocuk etkilendi

Filipinler'deki tayfunda 10 binden fazla insan hayatını kaybederken UNICEF, 4 milyondan fazla çocuğun etkilendiğini açıkladı

Tayfundan 4 milyon çocuk etkilendi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tarihinin en şiddetli doğal afetlerinden birini yaşayan Filipinler'de, Haiyan tayfunu nedeniyle evlerini ve yakınlarını yitirenlere yardım ulaştırılmaya çalışılıyor.

Yetkililer, tayfundan en çok etkilenen Leyte eyaletinin başkenti Tacloban'da 10 binden fazla kişinin öldüğünü, binlerce binanın yerle bir olduğunu, heyelan ve devrilen ağaçlar nedeniyle yolların kapandığını, havaalanında terminal binasının yıkıldığını açıkladı.

Filipinler Kızılhaçı, yardım çalışmalarının kötü hava koşulları, hasar gören yollar ve yağmacıların saldırıları nedeniyle güçlükle yürütüldüğünü ifade etti.

Tacloban'da incelemelerde bulunan Devlet Başkanı Benigno Aquino, kentte olağanüstü hal ya da sıkıyönetim ilan etmeyi planladığını söyledi.

Aquino, bölgeye binlerce takviye birlik gönderildiğini ve askeri kargo uçaklarının tayfundan etkilenenlere yardım malzemesi taşıdığını belirtti.

Görgü tanıkları, başkent Manila'nın 580 kilometre kuzeybatısındaki Tacloban'da saatteki hızı 235 kilometreye varan rüzgarlara ve dev dalgalara yol açan tayfunda ölenlerin cesetlerinin sokaklarda olduğunu bazı cesetlerin ağaç dallarından sarktığını bildirdi.

Halkın, yiyecek, içme suyu ve yakacak bulabilmek için marketleri ve benzin istasyonlarını yağmaladığı belirtildi.

Doğal Afetler Ajansı yetkilileri, yaklaşık 4 milyon insanın tayfundan etkilendiğini, 800 bin kişinin ise evlerini terk etmek zorunda kaldığını kaydetti.

Sel baskınları ve heyelan nedeniyle birçok bölgeye ulaşım sağlanamadığına işaret eden yetkililer, felaketin gerçek boyutlarının ancak yolların açılmasının ardından ortaya çıkacağını ifade etti.

Büyüklü küçüklü 7 binden fazla adadan oluşan Filipinler'in doğusundaki 6 adayı vuran Haiyan tayfunu, sadece Tacloban'da 10 binden fazla kişinin ölümüne neden oldu. 200 bin nüfusa sahip kentteki binalardan büyük bir kısmının ağır hasar gördüğü belirlendi.

Tayfundan en çok etkilenen bölgeler arasında yer alan Samar Adası'nda da en az 300 kişinin öldüğü, 2 bin kişinin kayıp olduğu kaydedildi.

Hızı azalan Tayfun, Güney Çin Denizi ve Vietnam'a doğru ilerliyor. Tayfunun pazartesi günü ulaşmasının beklendiği Vietnam'da 600 bin kişi tahliye edildi.

UNICEF: ''4 MİLYON ÇOCUK ETKİLENDİ''

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Filipinler'deki Haiyan tayfunundan etkilenen 4 milyon çocuğun acil yardıma muhtaç olduğunu bildirdi.

UNICEF'in açıklamasında, felaketten etkilenen bölgelerdeki 3 bin aileyi desteklemek için gıda, su, sağlık ve temizlik maddelerinin ülkede var olan kaynakların harekete geçirilmesiyle sağlandığı, ulaşım sağlanır sağlanmaz öncelikli olarak Tacloban bölgesine dağıtımın yapılacağı belirtildi.

UNICEF'in Filipinler Temsilcisi Tomoo Hozumi ise yaptığı açıklamada ''Krizin yükünü taşıyan çocuklara kritik malzemeleri almanın acelesi içindeyiz'' ifadesini kullanarak, iletişimi ve altyapıyı etkilediğinden tayfunun vurduğu bölgelere ulaşımın sınırlı olduğunu bildirdi.

''Krizin yıkıcı etkisiyle ilgili daha iyi bir görüntü elde ettiğimizde, ilk düşündüğümüzden daha fazla çocuğun etkilendiği gayet açıktır'' diyen Hozumi, UNICEF'in, çocukların sağlıklarının korunması ve güvenliği için elinden geleni yaptığını kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2013, 09:44
banner53
YORUM EKLE

banner39