banner39

Tayland hükümetine Arakan çağrısı

Uluslararası örgütler, Tayland hükümetinden, Arakanlı Müslümanların bulunduğu toplu mezarla ilgili bağımsız soruşturma başlatmasını talep ediyor

Asya 02.05.2015, 16:10 02.05.2015, 17:11
Tayland hükümetine Arakan çağrısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tayland'ın güneyindeki ormanlık bir alanda 32 Arakanlı Müslümanın toprağa gömülü cesetlerinin bulunmasının ardından uluslararası örgütler konuyla ilgili bağımsız bir soruşturma başlatılması gerektiğini bildirdi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün Asya Direktörü Brad Adams, yaptığı açıklamada, konunun aydınlatılması için BM desteğiyle yürütülecek bir soruşturmanın açılması gerektiğini söyledi.

Adams, Tayland hükümetinin konuyla ilgili açılacak soruşturmanın sonuçlarını kamuoyu ile paylaşması ve hükümet yetkilisi olsa bile bunun sorumlularını adalet önüne çıkartması gerektiğini belirtti.

Adams, "Tayland hükümeti, Rohingya Müslümanlarını sınır kampları ya da cezaevinde tutmak yerine, onlar için güvenlik ve koruma sağlamalı" diye konuştu.

Malezyalı bir kişi, Songkhla eyaletinin Sadao bölgesinde gizli bir çalışma kampını fark ederek polise haber vermiş, ihbarı değerlendiren polis burada yaptığı aramada 32 Arakanlı Müslümanın toprağa gömülü cesetlerini bulmuştu.

Myanmar'da 2012 yılı haziran ayında patlak veren Müslümanlara yönelik şiddet olayları nedeniyle bu ülkede yaşayan on binlerce Rohingya Müslümanı, iş bulma hayaliyle Malezya'ya geçebilmek için insan tacirlerinin yardımıyla Tayland'a kaçtı. Rohingya Müslümanlarının büyük bölümünün Tayland kıyılarına deniz yoluyla geldiği biliniyor.

Tayland'ın güneyinde ormanlık bölgede insan tacirleri tarafından zorla gizli kamplarda tutulan çok sayıda Rohingya Müslümanı bulunmuştu. Tayland hükümeti ay başında yaklaşık bir milyon göçmen işçinin kayıt altına alındığını açıklamıştı.

Myanmar'da 1982'de kabul edilen yasayla vatandaşlık haklarını kaybeden Rohingya Müslümanları "devletsiz" sayılıyor. Birleşmiş Milletler tarafından "eziyet gören dini azınlık" olarak kabul edilen Rohingya Müslümanları, ülkenin batısındaki Rakhine (Arakan) eyaletinde derme çatma kamplarda yaşıyor.

Rohingya Müslümanları, sadece kendileri için uygulanan bazı kısıtlamalara maruz kalıyor. Resmen evlenmelerine olanak tanınmayan Rohingya çiftlerine sadece iki çocuk için izin veriliyor. Doğan çocuklar için ise doğum belgesi düzenlenmiyor.  

İnsan hakları örgütleri, Rohingya Müslümanlarının hem şiddet olaylarına hem de yasal, ekonomik ve toplumsal ayrımcılığa maruz kaldığına dikkat çekiyor. 2012'de eyalette Budistler tarafından düzenlenen saldırılarda çoğu Müslüman yaklaşık 280 kişi yaşamını yitirmişti. Yüzlerce ev ve iş yerinin ateşe verildiği çatışmalar yüzünden binlerce kişi, bölgeyi terk etmek zorunda kalmıştı. Her yıl binlerce Rohingya Müslümanı, Arakan'dan kaçıp teknelerle başka ülkelere gitmeye çalışıyor.

Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?