banner15

Tayland Kralı, tahta çıkışının 70'inci yılını kutluyor

Dünyanın en uzun süre tahtta kalan kralı unvanını taşıyan Bhumibol için Tayland'da kutlamalar yapılıyor

Tayland Kralı, tahta çıkışının 70'inci yılını kutluyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dünyanın en uzun süre tahtta kalan kralı unvanını elinde bulunduran Tayland Kralı Bhumibol Adulyadej'in tahta çıkışının 70'inci yılı dolayısıyla başkent Bangkok'ta kutlamalar yapılıyor.

Kutlamalar, hastanede tedavi gören kralın yokluğunda Taylandlılar tarafından uğurlu sayı olarak kabul edilen 770 Budist rahip önderliğinde yapılıyor.

Kraliyet binasında dini merasimlerle başlayan kutlamalar bu akşam büyük sarayın yakınında mum eşliğindeki ayin ve havai fişeklerle devam edecek.

Kraliyet rengi olan sarıya bürünen caddelerde insanlar giydikleri sarı gömleklerle kutlamalara destek veriyor.

Taylandlılar, Bhumibol'un krallığının 70'inci yıl dönümü anısına, çerçevelenmiş sarı renkli 70 bahtlık (6 Türk Lirası) banknotları satın almak için saray dışında uzun kuyruklar oluşturdu.

Son birkaç yılını rahatsızlıkları dolayısıyla çoğunlukla hastanede geçiren 88 yaşındaki kralın kutlamalarda konuşma yapması beklenmiyor.

Odasında öldürülen kardeşi Kral Ananda yerine 1946 yılında tahta oturan Bhumibol, taraftarlarının desteğiyle ordunun etkisini kademeli olarak azaltarak krallığın yetkilerini tekrardan tesis etmişti.

Tayland halkının kutsal kral olarak saygı gösterdiği Bhumibol, ülkenin son yıllarda içinde bulunduğu "siyasi kargaşa" ortamında istikrar sembolü olarak görülüyor.

"Krala ihanet" yasasıyla, kral ve kraliyet ailesini eleştirmenin yasak olduğu Tayland'da uzun süren siyasi kargaşanın ardından askeri cunta yönetime el koymuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2016, 12:42
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48