Tayland, Uygurlar için endişeli

Tayland'dan Çin'e başlarına çuval geçirilerek gönderilen Uygurlarla ilgili Tayland hükümetinden kınama ve açıklama geldi. Şu an Uygurların nerede olduğu belli değil

Tayland, Uygurlar için endişeli

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Taylandlı yetkililer Çin’e gönderilen 85’i erkek 24’ü kadın toplam 109 Uygur’a yapılan muamelenin yanlış olduğunu söyleyerek Uygurları savundu.

Tayland hükümet sözcü vekili Sansern Kaewkamnerd yaptığı açıklamada geri kalan 60’a yakın Uygur için yapılan kimlik tespitinin ardından ülkelerinde herhangi bir terör suçu kaydı olup olmadığına bakılacağını ve herhangi bir sabit suçu bulunmayan Uygurların Çin yada Türkiye seçeneklerinden istediklerine gidebileceklerini vurguladı. Bazı kesimlerce bu mesaj geriye kalanların Türkiye'ye gönderileceğinin habercisi olarak yorumlandı.

Çin'in devlet kanalında yayınlanan videoda Uygur vatandaşların hepsi terörist gibi elleri kelepçeli ve başlarına siyah çuval geçirilmiş şekilde ülkelerine geri götürüldüler. Çin’de yayınlanan bu habere göre 109 Uygur önce Türkiye’ye girip, ardından cihad etmek için Suriye ve Irak’a gidip IŞİD'e katılacakları iddia edildi. Ayrıca 109 kişinin 13’ünün zaten terör şüphelileri listesinde yer aldıkları da belirtildi.

Video’da Tayland’ın Songkhla bölgesinden havalanan uçağın Çin’de nereye gittiğine dair bir bilgi yer almıyor ve şu an Uygurların nerede olduklarına dair bir haber yok.

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2015, 12:23
banner53
YORUM EKLE

banner39