Tayland'a Uygur mülteci ikazı: Çin'e verme!

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Kamboçya sınırı yakınlarında yakalanan Uygur mültecilerin zorla Çin'e gönderilmemesi için gerekenin yapılması çağrısında bulundu

Tayland'a Uygur mülteci ikazı: Çin'e verme!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İnsan Hakları İzleme Örgütü(İHİÖ), Tayland'ın doğusunda yakın zamanda göz altına alınan ve Uygur oldukları ifade edilen mültecilerin zorla Çin'e gönderilmemesi için gereken tedbirlerin alınmasını istedi.

İHİÖ, Çinli yetkililerin, Kamboçya sınırı yakınlarındaki Sa Kaew'de yakalanan ve Bangkok'taki Göçmen Gözaltı Merkezi'ne getirilen 112 kişinin en az dörtte birinin Uygur olduğunu doğruladığına ilişkin haberler üzerine açıklamada yaptı.

Örgütün Asya sorumlusu Brad Adams, geçmişteki olayların, Çin'e bu şekilde geri gönderilen Uygurluların "zulüm görme" tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını gösterdiğini belirtti.

Adam, "Tayland, bu insanların korunmasını ve kötülükten uzak tutulmasını sağlamak için bir an evvel harekete geçmeli" diyerek, aksi takdirde uluslararası hukukun da ihlal edilmiş olacağını vurguladı.

İHİÖ, mültecilerin BM Mülteciler Yüksek Komiserliği yetkilileriyle bağlantı kurmasının sağlanması gerektiğine de işaret etti.

Tayland'da 12 Mart'ta, Songkhla'ki bir kampta da 220 kişi göz altına alınmıştı. Türk olduklarını iddia eden bu kişilerin etnik kökenlerine ve kimliklerine ilişkin Taylandlı ve uluslararası yetkililerin incelemeleri sürerken, bu grupta da Uygurların bulunduğu sanılıyor.

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2014, 15:04
banner53
YORUM EKLE

banner39