banner39

banner35

Tayland'da eğitim bakanı tutuklandı

Tayland'da darbe yaparak yönetime el koyan ordu, darbeyi eleştiren açıklamalarından dolayı ülkenin eğitim bakanını tutukladı

Asya 27.05.2014, 11:52 27.05.2014, 12:26
Tayland'da eğitim bakanı tutuklandı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Tayland'da darbe yaparak yönetime el koyan ordu, darbeyi eleştiren açıklamalarından dolayı ülkenin Eğitim Bakanı Çaturon Çaysang'ı tutukladı.

Çaysang, darbeden sonra yaptığı açıklamada, ordunun yönetime el koymasını ve hükümet üyelerini tutuklamasını kınadığını söylemişti. Çaysang, "Darbe, tayland toplumunun içinde bulunduğu sorunların çözülmesi için doğru bir yol değildir. darbe olayları sadece daha kötü bir duruma getirecektir." ifadelerini kullandı.

Çaysang'ın açıklamaları şöyle devam etmişti, "Şunu ifade etmeliyim ki, darbe bizzat demokrasiyi ortadan kaldıran ve askıya alan bir eylemdir. Darbelerle demokrasinin gelişmesi sağlanamaz"

Çaturon Çaysang'ın açıklamalarından kısa süre sonra cunta askerleri tarafından tutuklandığı bilgisi geldi. 

Tayland'da darbe yaparak yönetime el koyan ordu, iki gün önce gözlatına aldığı eski Tayland Başbakanı Yinglak Şinavatra'yı dün akşam üzeri serbest bıraktığını duyurmuştu. Şinavatra'nın bugün evinde olduğu ifade ediliyor.

Tayland Kralı Bhumibol Adulyadej, dün yaptığı açıklamada darbe yapan ordunun arkasında olduğunu ve darbeye onay verdiğini duyurmuştu.

 

Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?