Tayland'da senato seçimleri yapılıyor

Tayland'da 2 Şubat'ta yapılan genel seçim iptal edilmesine rağmen senato seçimleri sakin ve sorunsuz bir şekilde sürüyor

Tayland'da senato seçimleri yapılıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tayland’da Senato seçimlerinin yapıldığı bildirildi. Ülkede 2 Şubat’taki parlamento seçimlerinin ertelenmesinin ardından bugün yapılan Senato seçimlerinde oy kullanma işlemleri, tüm bölgelerde sorunsuz bir şekilde ilerliyor.

Seçime ilgi gösteren yönetim karşıtları, görevi ihmalle suçladıkları Başbakan Yinluk Şinavatra’ya karşı bu seçimlerin önemli olduğunu düşünüyor.

Yönetim karşıtı Halkın Demokratik Reform Komitesi yöneticileri, “seçimlerden önce reform” sloganlarının, Senato seçimi için geçerli olmadığını belirttiler.

Tayland’da Senato'nun üyelerinin yarısı seçimle belirlenirken, diğer yarısı, bağımsız kuruluşların temsilcileri ve hakimler tarafından atanıyor.

Bu kuruluşlar arasında Anayasa Mahkemesi, Seçim Komisyonu ve Başbakan Şinavatra’yı pirinç sübvansiyon programıyla bağlantılı olarak görevi ihmalle suçlayan Ulusal Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu yer alıyor.  

Tayland Anayasa Mahkemesi, anayasanın belirlediği şartlara saygı gösterilmediği gerekçesiyle 2 Şubat’taki parlamento seçimlerini iptal etmişti.

Yönetim karşıtı Halkın Demokratik Reform Komitesi, mayıs ayı başında parlamento seçimlerinin yapılmasına karşı çıkıyor.

Komite, siyasi sistem, bağımsız kuruluşların gücünün artırılması ve seçilmiş hükümetlerin etkisinin azaltılması sağlanana kadar ülkenin seçimle gelmeyen bir “halk meclisi” tarafından yönetilmesini istiyor.

Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2014, 13:02
banner53
YORUM EKLE

banner39