Tayland'ın Malezya sınırında şiddet

Tauland'ın Malezya sınırında meydana gelen şiddet olaylarında 6 kişi öldü, 11 kişi yaralandı

Tayland'ın Malezya sınırında şiddet

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tayland'ın güneyinde düzenlenen bombalı saldırılar ve kundaklama olaylarında 6 kişi hayatını kaybetti.

Yerel polis, ülkenin Malezya sınırındaki bir kentte düzenlenen bombalı saldırıda 3 kişinin öldüğünü, 3 kişinin de yaralandığını söyledi.

Aynı şehirde dün 3 ayrı yerde yapılan kundaklama eylemlerinde 3 kişini hayatını kaybettiği, önceki gün de 2 ayrı restorana bombalı saldırı düzenlendiği bildirildi.

Kentteki Top Asia Oteli önünde bir motosiklet yerleştirilen bombanın patlaması sonucu 8 kişinin yaralandığı, çevrede bulunan araçların ağır hasar gördüğü aktarıldı.

Saldırıların, Tayland'da cunta yönetimi ile bölgedeki bazı isyancı örgütler arasında gizlice yürütülen müzakereler sırasında düzenlenmesi dikkat çekti.

Tayland'da darbeyle devrilen Yingluck Şinavatra hükümeti, 2012-2013 yıllarında isyancı örgütlerle müzakereler yürütmüş, görüşmeler, hükümet karşıtı gösteriler nedeniyle 2013 yılı aralık ayında askıya alınmıştı.

Tayland hükümeti müzakerelerde krallığın birliğini korumayı hedeflerken, bölgedeki örgütlerin bazıları yeni bir devlet kurmak, bazıları da özerklik ve bölgedeki Malezyalı Müslümanların kültürel ve siyasi haklarının tanınmasını istiyor.

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2015, 16:54
banner53
YORUM EKLE

banner39