banner39

Tiananmen'deki patlama Uygurlar'a yıkılıyor

Çin polisi Tiananmen Meydanı'nda bir aracın alev aldığı ve beş kişinin öldüğü olayla bağlantılı oldukları zannıyla 'Uygur kökenli' iki kişiyi aradığını açıkladı

Asya 29.10.2013, 12:56 29.10.2013, 14:02
Tiananmen'deki patlama Uygurlar'a yıkılıyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Çin polisi başkent Pekin'deki Tiananmen Meydanı'nda bir aracın kalabalığın arasına girip alev aldığı olayla bağlantılı iki "Uygur şüpheliyi" aradıklarını söylüyor. Pazartesi meydana gelen olayda beş kişinin öldüğü açıklandı.

BBC'nin aktardığı habere göre, 38 kişinin de yaralanmasına yol açan olayın ardından polis kentteki otellere Doğu Türkistan'dan gelen iki kişiyle ilgili bilgi verilmesini talep eden bir not yolladı. Notta bir araç ve bölgeye ait dört plaka numarasıyla ilgili bilgi isteniyor.

Notta, Pişan ve Şanşan bölgelerinden gelen iki kişinin şüpheli olduğu belirtildi. Sözkonusu iki kişiye ait olduğu belirtilen resimlerin de bulunduğu notta ''şüpheli konuklara'' ve araçlara dikkat edilmesi istendi.

Çin resmi haber ajansı Xinhua dünkü olayda ölenlerin üçünün aracın içinde bulunduğunu, iki kişinin de turist olduğunu bildirmişti. Polis meydanın kuzey girişinde yaşanan olaydan kısa bir süre sonra bölgeyi ablukaya almış, bir cadde ve metro istasyonu geçici olarak kapatılmıştı.

Doğu Türkistanlı Müslüman Uygurlar yıllardır Pekin'in kültürel ve dini baskıları altında yaşıyor, bölgede katliamlara varan şiddet olayları yaşanıyor.  

banner53
Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?