banner15

Tohti, Martin Ennal ödülüne aday gösterildi

Ömür boyu hapse mahkum edilen Uygur aktivist İlham Tohti, Martin Ennal ödülüne aday gösterildi

Tohti, Martin Ennal ödülüne aday gösterildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çin yönetimi tarafından Ocak 2014’de Pekin’de tutuklanarak ömür boyu hapis cezasına mahkum edilen ve halen Urumçi’de Çin zindanlarında tutulan Pekin Merkezi Milletler Üniversitesi öğretim üyesi Uygur bilim adamı, Uygur Demokrası ve Hukuk Hareketi Lideri Doç. Dr. İlham Tohti Uluslararası Martin Ennal İnsan Hakları ödülüne aday gösterildi.

Hür Asya Radyosu internet sitesinde yer alan bilgilere göre, Martin Ennal İnsan Hakları ödülüne aday gösterilenlerin Listesi 27 Nisan 2016 Çarşamba günü İsviçre’nin Cenevre kentinde ilan edildi. Üç aday arasında Dr. İlham Tohti de var. Diğer adaylar ise kayıp olan Suriyeli rejim muhalifi Rezzan Zeytune ile Etiyopyalı ZOON-9 İnsan Hakları blogu üye ve yöneticileri.

Martin Ennal Ödül Komitesi tarafından yapılan açıklamada Uygurların Vicdanı olarak anılan Uygur İnsan hakları ve hukuk aktivisti Doç. Dr. İlham Tohti Çin sınırları içerisinde Çin yönetiminin Müslüman Uygur Türklerine uyguladığı baskıcı politikaları cesurca dile getirerek eleştirdiği için aday gösterildi.

Martin Ennal İnsan Hakları Ödülü’ne aday gösterilen diğer adaylardan, Esad rejimi muhalifi Rezzan Zeytune rejim karşıtı barışçıl muhalefeti nedeniyle ile rejim tarafından kaçırılmıştı. Hala kendisinden haber alınamıyor.

Etiyopyalı ZOON-9 adlı insan Hakları blogu ise, Etiyopya yönetiminin yasa dışı tutuklamalarını ifşa ettikleri ve terörle suçlanarak hapsedildikleri için aday gösterildi.

MARTİN ENNAL İNSAN HAKLARI ÖDÜLÜ

Martin Ennal, İngiltere merkezli Uluslararası Af Örgütü (Amnesty İnternational)’nün ilk genel sekreteri olarak uzun süre bu görevini sürdürdü. 1993 yılında Martin Ennal adına bu İnsan Hakları ödülü ihdas edildi. Ödülün adayları Uluslararası İnsan Hakları İzleme örgütü (Human Rights Watch) başta olmak üzere dünyanın önde gelen 9 insan hakları ve hukuk örgütü tarafından ortak tespit ediliyor.

Martin Ennal İnsan Hakları ödülü, İnsan hakları ve hukuk alanında faaliyet gösteren aktivistlere verilen en itibarlı ödüllerden biri olarak kabul görüyor.

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2016, 12:26
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35