Türk bandıralı gemide dört ceset bulundu

Tayvan'da onarım için duran Türk bandıralı geminin makine dairesinde çürümüş dört ceset bulundu

Asya 10.12.2015, 18:39 10.12.2015, 18:39
Türk bandıralı gemide dört ceset bulundu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tayvan’da onarım için demirleyen Türk Bandıralı 'IDC Pearl' isimli kuru yük gemisinin makine dairesinde çürümüş dört ceset bulundu.

Türk şirketi tarafından 3 yıl önce satın alınan 30 bin 85 grostonluk kuru yük gemisi, yük taşırken arızalandı. Bunun üzerine gemi, Tayvan’daki bir tersaneye çekildi. Geminin balans depolarının bulduğu bölüme giren işçiler, depolar arasında sıkışmış dört çürümüş ceset buldu. Cesetlere dokunmayan işçiler depoları kapatıp geminin çıkışını verdi.

Durumdan Türk yetkililer de bilgilendirilirken, 'IDC Pearl' adlı gemi yaklaşık bir aylık yolculuğun ardından dün akşam saatlerinde İskenderun'a geldi.

İskenderun Cumhuriyet Başsavcılığı kontörlünde girilen gemideki çürümüş cesetler, olay yerinden yapılan incelemenin ardından çıkarıldı.

5 YIL ÖNCE ÖLDÜKLERİ TAHMİN EDİLİYOR

Cesetlerin üzerinden kimlik çıkmazken, bulundukları bölmenin kapısının üzerinde el ve tırnak izleri tespit edildi. Cesetlerin bulunduğu bölümün kapalı olduğu bakım ve arızalar dışında hiç kimsenin oraya girmediği belirtildi. Gemilerin de 5 yılda bir tersaneye bakıma alındığı ve bakım sırasında bu bölümlere de girildiğini belirten yetkililer, bu nedenle cesetleri bulunan kişilerin 5 yıl önce ölmüş olabileceğini kaydetti.

Cesetlerin mültecilere ya da daha önce bakım sırasında giren işçilere ait olabileceği değerlendirilirken, bakım tamamlandıktan sonra işçiler gemiden ayrılırken sayım yapıldığı ve bu nedenle de işçi olma ihtimallerinin düşük olduğu bildirildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?