banner39

Türkiye Char Adası'na destek verecek mi? Yanıt geldi

Türkiye'nin Dakka Büyükelçisi Mustafa Osman Turan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Bangladeş ziyaretinde ikili ticaretten Arakanlı mültecilere birçok konunun ele alındığını söyledi.

Asya 24.12.2020, 15:54
Türkiye Char Adası'na destek verecek mi? Yanıt geldi

Türkiye'nin Dakka Büyükelçisi Mustafa Osman Turan, Bangladeş'e 2017'de yeni bir Arakanlı Müslüman mülteci akınının gerçekleştiğini hatırlatarak, ülkedeki kamplarda yaşayan yaklaşık 1 milyon mülteciye Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Türk Kızılay gibi kurumların yanında Türk STK'ler aracılığıyla yardımların yapıldığını söyledi.

'Bangladeş'e destek veriyoruz'

Turan, Çavuşoğlu'nun bu yardımların devam edeceğini vurguladığının altını çizerek "Bangladeş, Arakanlıların Myanmar'a geri dönmesini ve bunun için Myanmar'a uluslararası alanda baskı yapılmasını istiyor. Çünkü geri dönüş konusunda bir anlaşma imzalandı ancak Myanmar bunu uygulamıyor. O konuda Bangladeş'le iş birliğimiz söz konusu. Uluslararası Ceza Mahkemesinde bireylere ve Myanmar devletine yönelik açılmış davalar var. O mahkeme süreçlerinde de Bangladeş'e destek veriyoruz." ifadelerini kullandı.

Türkiye bu konuda destek olacak mı?

Bangladeş'in kamplarda yaşayan Arakanlıların yaklaşık yüzde 10'unu Bhasan Char Adası'nda kurulacak bir kampa taşıma isteğine de değinen Turan, "Adadaki koşulların Birleşmiş Milletler (BM) standartlarına uygun olması gerekiyor. Aksi takdirde bağışçı ülkeler bir adım atmak istemiyorlar. Sayın Bakanımıza 'Türkiye bu konuda destek olacak mı?' şeklinde bir soru geldi. Türkiye yardım yapmaya hazır. BM, adadaki koşullar konusunda olumlu bir rapor verirse biz de diğer bağışçı ülkeler gibi yardımlarımızı devam ettiririz. Sayın Bakanımız da Bangladeş hükümetine bu konuda BM ile iş birliği yapmalarını tavsiye etti." diye konuştu.

banner53
Yorumlar (0)
17
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?