Türkiye-Japonya arasında tank üretimi işbirliği

Türkiye ve Japonya'nın nükleer santral anlaşmasının ardından Türk ordusunun kullanacağı tanklara yönelik ortak motor üretimi için imzalar atılmak üzere.

Türkiye-Japonya arasında tank üretimi işbirliği

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiye'nin batılı ülkeleri kızdıran füze ihalesinin Çin'e verilmesine benzer yeni bir gelişme daha yaşanıyor. İddiaya göre, Türkiye bu kez Japonya ile savunma alanında işbirliği yapacak. İki ülke arasında tank motoru üretimi işbirliği yapılacak.

Japon Kyodo haber ajansı, Japonya hükümetinden bir yetkiliye dayandırdığı haberinde Ankara ve Tokyo'nun savunma teknolojisini geliştirmek için ikili anlaşma imzalayacaklarını ve ortak tank motoru üretimine geçeceklerini belirtti. Habere göre Japon Savunma Bakanı Itsunori Onodera, Türkiye'nin Japonya'ya teknik işbirliği konusunda çeşitler sunduğunu söyledi. Bakan ayrıca, Başbakan Şinzo Abe'nin de iki ülkenin 'önemli ortaklık bağı kurması'nı umduğunu belirtti.

Bakan Onodera'nın açıklamasına yer veren, ülkenin önde gelen gazetesi Asahi Shimbun ise, Japonya ve Türkiye'nin savunma ekipmanına ilişkin bir projeyi ortaklaşa gerçekleştirmeyi değerlendirdiklerini belirtirken projeyi, ikili ilişkilerdeki yoğunlaşmanın yeni bir örneği olarak niteledi. Gazete, 'iki ülke arasındaki görüşmeler, planın Japonya'nın silah ihracatına ilişkin üç ilkesini ihlal etmeyeceğinin teyit edilmesinden sonra başlayacak' dedikten sonra bu kuralların 2011 yılında gevşetilmesi sayesinde Japonya'nın savunma ekipmanının ortaklaşa geliştirilmesi konusunda İngiltere ve Fransa ile anlaşmalar yaptığını anımsattı. Japonya daha önce askeri teknoloji alanında sadece ABD ile işbirliği yapıyordu.

Japonya'da iki yıl öncesine kadar silah ihracatına yönelik katı kısıtlamalar vardı. Merkez sol hükümetle bazı kısıtlamalar kaldırıldı.

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2013, 10:19
banner53
YORUM EKLE

banner39