banner15

Türkiye, Kırgız ve Özbekleri buluşturdu

Kırgız ve Özbek toplumları temsilcilerini bir araya getiren konferansı Davutoğlu ile Otunbayeva yönetti

Türkiye, Kırgız ve Özbekleri buluşturdu

 

Haziran ayında Kırgız ve Özbek gruplar arasında acı olayların yaşandığı Kırgızistan'da diyalog ve hoşgörü ortamını güçlendirmek isteyen Türkiye, ihtilafın taraflarını aynı masada buluşturdu.

Türkiye'nin, Kırgız yönetimiyle ortaklaşa düzenlediği Etniklerarası Diyalog, Uzlaşma ve Hoşgörü Konferansı, Kırgız ve Özbek toplumları temsilcilerini bir araya getirdi. Türkiye'nin Kırgızistan'a kapsamlı destek sağlamak ve dayanışma sergilemek amacıyla hayata geçirdiği Eylem Planı'nın bir unsuru olarak gerçekleştirilen konferansın eşbaşkanlığını, Asya'da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı'nın (CICA) başkanlığını yürüten Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Kırgızistan Cumhurbaşkanı Otunbayeva yaptı.

Konferansın çok verimli geçtiğini belirten Otunbayeva, "Barış hayatımızın anlamı olmalı. Barışı çocuklarımıza öğretmeliyiz. Barış ve uzlaşı okullarda ders olarak okutulmalıdır. Kırgız ile Özbek halkları mutlaka barışmalıdır, eski günleri hatırlamalı, birbirine ziyarete gitmeli. Korkmak, eve kapanmak, yaşam bu değil. Biz bunu istemiyoruz.'' mesajını verdi. Davutoğlu, 10 Ekim'de yapılacak genel seçimden sonra konferansta alınan kararların yerine getirilmesi için yeni hükümetin elinden geleni yapacağını söyledi. Konferans sonunda kabul edilen sonuç bildirisinde, Kırgızistan'da etnik barışın tesisi için, ülkede yaşayan her vatandaşın barışa katkı sağlaması gerektiği ifade edildi. Kırgız diline okullarda önem verilmesinin gerektiği belirtilen bildiride, ülkenin bütünlüğü ve halkın barışının korunması gerektiği vurgulandı.

Ayrıca 10 Ekim'deki milletvekili seçimlerinin dürüst ve demokratik bir atmosferde geçmesi için partilerden, halkın ve devletin çıkarlarını gözetmeleri çağrısında bulunuldu. Issık Gölü kıyısındaki Çolpon-Ata kentinde bir gün süren konferansa, Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Hakkı Akil, TİKA Başkanı Musa Kulaklıkaya, Kızılay Genel Müdürü Ömer Taşlı ile Kırgızistan'ın kabine üyelerinin yanı sıra ülkedeki Ahıska Derneği'nin başkanı Murafaddin Sakimov, Özbek ile Kırgız liderleri, Müslüman ve Hıristiyan toplum liderleri, sivil toplum örgütleri ile Türk öğretmenler katıldı.

Kırgızistan'ın güneyinde haziran ayında 5 gün süren çatışmada 408 kişi ölmüş, 1.500 kişi yaralanmıştı. Etnik çatışmada 2.500 ev, işyeri ve devlet binası yakılmıştı.

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2010, 09:17
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48