banner39

Türkiye'den sınırdışı edilen Azeri gazeteci tutuklandı

Azerbaycanlı muhalif gazeteci Rauf Mirkadirov, dört yıldır yaşadığı Türkiye'den sınır dışı edildikten sonra Azerbaycan'da tutuklandı

Asya 25.04.2014, 14:36 25.04.2014, 14:42
Türkiye'den sınırdışı edilen Azeri gazeteci tutuklandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye, Azerbaycanlı muhalif gazeteci Rauf Mirkadirov'u dört yıldır yaşadığı Ankara’dan sınır dışı etti. Mirkadirov, Bakü'ye iner inmez hakkındaki suçlamalar nedeniyle gözaltına alınarak tutuklandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Mirkadirov'un sınırdışı edilme şekline tepki gösterdi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, Mirkadirov'un Türkiye'den sınır dışı edildikten sonra Bakü'de tutuklanmasından rahatsızlık duyduklarını bildirdi; “Tutuklamanın eleştirel haberciliği ve Karabağ krizini azaltma amacıyla yürütülen gayrı resmi görüşmelere katılmasıyla bağlantılı olabileceği olasılığı da ayrı bir rahatsızlık yaratıyor” dedi.

Dört yıldır Türkiye’de yaşayan Mirkadirov’a, 9 Nisan’da akreditasyon kartı işlevsiz kaldıktan sonra ülkeyi terk etmesi için iki hafta süre tanındı. Ancak gazeteci, dokuz gün sonra, 18 Nisan’da gözaltına alınarak, ertesi Bakü’ye hareket edecek bir uçağa bindirildi.

Bakü’ye varan Mirkadirov, ailesiyle buluşmadan önce Bakü Havaalanı’ndan gözaltına alınarak, “casusluk” suçlamasıyla cezaevine gönderildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?