banner39

Türkiye'nin söz verdiği yardımlar Arakan'a ulaştı

Gıda kolileri, TİKA tarafından Sittwe'de bulunan Tekaypin’de ve Bangladeş sınırındaki Maundaw kamplarında dağıtıldı.

Asya 12.02.2014, 13:07 12.02.2014, 13:07
Türkiye'nin söz verdiği yardımlar Arakan'a ulaştı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Myanmar’ın Arakan bölgesinde yaşanan olaylar nedeniyle evlerini terk ederek kamplarda yaşamak zorunda kalan Arakanlı mültecilere yönelik insaniyardım faaliyetlerine devam ediyor.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun geçen yıl kasımda Myanmar'a yaptığı ziyarette sözünü verdiği gıda kolileri, TİKA tarafından Sittwe'de bulunan Tekaypin’de ve Bangladeş sınırındaki Maundaw kamplarında dağıtıldı. Temin edilen gıda yardım kolileri düzenlenen törenle yetkililere teslim edildi.

Rohingyalılar ve Arakanlı yetkililer yardımlarından ötürü Türkiye ve TİKA’ya teşekkürlerini ilettiler. Yetkililer söz konusu işbirliğinin devam etmesi temennisinde bulundular.

En temel insani ihtiyaçlarını temin etmekte zorlanan ve Birleşmiş Milletlerce dünyanın en çok ayrımcılığa maruz kalan etnik grubu olarak belirtilen Rohingyalardan sonra, son yaşanan çatışmalarla bölgedeki diğer Müslüman etnik unsur olan Kamanlar da gıda ve barınma sorunları ile mücadele etmeye çalışıyor.

Müslümanların gözyaşları dinmiyor

Myanmar'a sınır komşu ülkelerden bazılarında ilkel şartlarda yaşamaya çalışan Rohingyalılar, ayrıca Arakan eyaletinde oluşturulan kamplarda yaşam mücadelesi veriyor. Rohingya Müslümanları, her güne tek odalı derme çatma evlerde uyanıyor.

Hiçbir şeyden habersiz ve her türlü imkandan yoksun, henüz basit bir oyuncakla bile tanışamamış çocukların dışında kampta herkeste derin bir hüzün hissediliyor. Onca zorluğa gögüs germek zorunda olan Arakanlılar, yaşadıkları zulümler ve kaybettikleri yakınları akıllarına geldikçe gözyaşlarını tutamıyor.

Wetaskivin kampında yaşayan 800 kişiden biri de Abdülgaffar. Abdülgaffar, Budist saldırısından kaçarak kampa yerleşen bir Rohingya Müslümanı. Abdülgaffar, AA muhabirine başından geçenleri aktarırken, 2012 yılında güneydeki bir köyde yaşadığını ve Budist saldırılarında kuzeninin gözleri önünde öldürüldüğünü gözyaşlarını tutamayarak anlattı.

Müslüman ülkelere en çok yardımı Türkiye yaptı

Öte yandan Müslüman ülkelere en çok yardım yapan ülkelerin Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar ve Suudi Arabistan olduğu açıklandı.

BAE resmi haber ajansı WAM’ın haberine göre, İslam İşbirliği Teşkilatı'nın (İİT) geçen yıla ilişkin açıkladığı raporunda, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Suudi Arabistan ve Türkiye, Müslüman dünyasında en çok yardım yapan ülkelerin başında yer aldı.

Raporda çoğunluğu savaş mağdurlarına ve siyasi kriz yaşayan ülkelerdeki mağdurlara yapılan yardımların yaklaşık 1,5 milyar dolar olduğu vurgulandı.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?