Türkmen Cephesi: 800 kadınımız IŞİD'in elinde

Irak Türkmen Cephesi, IŞİD'in 800'den fazla Türkmen kadını kaçırdığını ve hala örgütün elinde olduğunu açıkladı

Türkmen Cephesi: 800 kadınımız IŞİD'in elinde

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak Türkmen Cephesi, IŞİD'in geçen yıl Telafer'e düzenlediği saldırılarda kaçırdığı 800'den fazla Türkmen kadının hala örgütün elinde olduğunu açıkladı.

Irak Türkmen Cephesi Sözcüsü Ali Mehdi tarafından yapılan yazılı açıklamada, "IŞİD'in, Telafer ilçesinde birçoğu yaşı küçük 800 küsur Türkmen kadın ve kızı esir almasının üzerinden bir yıl geçti. Onlardan yalnızca sekizi IŞİD'in elinden kurtulmayı başardı. Ancak kadınlardan biri üç gün sonra intihar etti" denildi.

"Şu anda IŞİD'in elinde 800 Türkmen kadın var. IŞİD Türkmen kadınların ve genç kızların ticaretini yapıyor" ifadesine yer verilen açıklamada, terör örgütü IŞİD'in bu kadınları Suriye'nin Rakka kentine götürdüğü, bazı çocukları ise Musul'da alıkoyduğu belirtildi. Açıklamada, "Türkmenlerin malını, canını ve haklarını savunacak kimseleri bulunmadığı için IŞİD'in Telafer'den kaçırdığı kadın ve genç kızları sattığı" ifade edildi.

Açıklamada, ayrıca, Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Hareketi'nin Türkmenlere tek başına yardımda bulunduğu aktarıldı.

Cephe tarafından Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) İnsan Hakları Komisyonu, BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği ve bölgedeki Türk Konsolosluğu'na alıkonulan kadınlara dair raporlar hazırlanıp sunulduğu bildirildi.

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2015, 09:16
banner53
YORUM EKLE

banner39