banner39

Türkmen gazı Hindistan'a doğru

Türkmenistan, Afganistan, Pakistan ve Hindistan (TAPİ) ülkeleri arasında yapılan doğal gaz boru hattı için ilk anlaşması imzalandı.

Asya 24.05.2012, 19:51 25.05.2012, 09:49
Türkmen gazı Hindistan'a doğru

Murat Hayati / Dünya Bülteni

Türkmenistan Devlet Doğalgaz şirketi Türkmengaz, Hindistan devlet şirketi GAİL ve Pakistan’ın Inter State Gas Systems kurumları arasında kaynağı Türkmenistan’dan alınacak ve Afganistan Pakistan üzerindren Hindistan’a ulaşılacak doğalgazı boru hattının sözleşmesi imzalandığı açıklandı.

TAPİ boru hattı projesi 15 yıla kadar uzayacağını kaydeden Rusya kaynaklı haber ajansı, projenin tamamlanması için 7 milyar ABD Dolarına kadar mali harcamaların yapılacağını kaydetti. Türkmenistan’dan alınan doğalgaz kaynağı Hindistan’a kadar ulaşılması için Afganistan toprağından 830 km, Pakistan’dan ise 400 km geçerek toplam uzunluğu bin 700 km’yi oluşturacak.

Türkmenistan’ın 4,5 trilyon metre küp rezervli Devletabad yatağından alınarak Hindistan’a ulaşacak doğalgazın günlük 90 milyon metre küp aktarım yapılması planlanıyor. Bu güzergah üzerinde bulunan  Afganistan günlük 14 milyon metre küp, Pakistan ile Hindistan ise 38’er metre küp Türkmen gazını kullanacak.    

Dört ülkenin hükümetlerarası yapılan anlaşması ile 11 Aralık 2010 yılında Türkmensitan, Afganistan, Pakistan devlet başkanları ve Hindistan Petrol Gaz Bakanı arasında TAPİ projesine imza atılmıştı. Uzmanlar Afganistan ve Keşmir bölgesinin durumu göz önüne alarak TAPİ’nin çıkmaz olduğunu öne sürüyor. Daha önceki açıklamalarda proje çerçevesinde Pakistan 2016 Hindistan ise 2018 yılında gazı kullanmaya başlayacağı kaydedilmişti.

Projede en rahat ülkenin Türkmenistan olduğu bilinirken Türkmen  sınırından sonraki çalışmaların ise diğer üç ülkeyi ilgilendirdiği belirtiliyor.   

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?