Türkmen lider Berdimuhamedov, Kabil'de

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, Afganistan'ın başkenti Kabil'de resmi temaslarda bulundu.

Türkmen lider Berdimuhamedov, Kabil'de

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, Afganistan Devlet Başkanı Muhammed Eşref Gani ile bir araya geldi. Görüşmeler kapsamında iki ülke arasında; enerji, maliye, spor, eğitim, teknoloji ve ekonomi alanında bir dizi anlaşmalar imzalandı.

Karşılıklı anlayış ve güven atmosferinde gerçekleşen görüşmede iki lider, ülke ilişkilerinin yanı sıra Afganistan'daki son gelişmeleri değerlendirdi. Türkmen-Afgan işbirliği konularının geniş bir yelpazede ele alındığı, daha önce iki komşu ülke arasında imzalanan anlaşmaların uygulanması üzerinde durulduğu bildirildi.

Görüşmelerde Türkmenistan ile Afganistan arasındaki işbirliğinin bölge açısından büyük bir öneme sahip olduğu, gelecekte ikili münasebetlerin daha ileri seviyeye taşımak amacıyla ortak uzun vadeli işbirliği planlarının hazırlanması gerektiği vurgulandı.

Berdimuhamedov, Afganistan'da kalıcı bir çözümün sadece barış yoluyla sağlanması gerektiği yönündeki tutumunu Afgan yönetimine iletti. Ayrıca, doğalgaz ve ulaştırma alanındaki mevcut projeler değerlendirildi. Taraflar, Türkmenistan-Afganistan-Tacikistan demiryolu ve Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan doğalgaz boru hattı projesinde son gelinen durum konusunda karşılıklı bilgi teatisinde bulundu.

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani cumhurbaşkanı seçildikten sonra Türkmenistan'a geçtiğimiz Ocak ayında resmi ziyarette bulunmuştu. Afganistan'ın sınırdaki eyaletlerine ucuz fiyattan doğalgaz ihraç eden Türkmen yönetimi, bu ülkeye düzenli olarak insani yardım gönderiyor.

Bu anlamda Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan gaz boru hattı projesinin yaşama geçmesine büyük önem verilmektedir. Bu iddialı projenin uygulanması sadece katılımcı ülkelerin değil, bütün bölgenin sosyo-ekonomik kalkınmasına olumlu katkı sağlayacaktır.

Ulaştırma ve haberleşme sektöründe işbirliği bakımından ise Türkmenistan-Afganistan-Tacikistan demiryolu inşaatı büyük önem arz ediyor.

Türkmen-Afgan ortaklığın öncelikleri arasında elektrik sektöründeki işbirliği de önemli yer tutuyor. Bilindiği gibi, Türkmenistan Afganistan'ın kuzey bölgelerine uygun şartlarda elektrik teminatı yapıyor. Sektördeki altyapı inşaatının tamamlanmasıyla birlikte elektrik teminatı hacminin daha da artacağı bildirildi.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2015, 19:23
YORUM EKLE

banner39