banner39

Türkmen lider Berdimuhammedov Afganistan'da

Türkmen lider Berdimuhammedov, ziyaret ettiği Afganistan'da mevkidaşı Gani ile ikili ilşkileri görüştü

Asya 28.08.2015, 17:19 28.08.2015, 17:19
Türkmen lider Berdimuhammedov Afganistan'da

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbanguli Berdimuhamedov resmi bir ziyaret kapsamında gittiği Afganistan’da Cumhurbaşkanı Muhammed Eşref Gani ile görüştü.

Karşılıklı anlayış ve güven atmosferinde gerçekleştiği açıklanan görüşmede Türkmen-Afgan işbirliği konularının geniş bir yelpazede ele alındığı, daha önce iki komşu ülke arasında imzalanan anlaşmaların uygulanması üzerinde durulduğu bildirildi.

Eşref Gani ve Gurbanguli Berdimuhamedov ikili düzeyde ve uluslararası kuruluşlar çerçevesinde son derece başarılı işbirliği içinde olduklarını, özellikle enerji ve ulaştırma sektörlerinde önemli mesafeler katettiklerini açıkladılar.

Bu anlamda Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan gaz boru hattı projesinin hayata geçmesine büyük önem veriliyor. Bu iddialı projenin uygulanması sadece katılımcı ülkelerin değil, bütün bölgenin sosyo-ekonomik kalkınmasına olumlu katkı sağlayacağı belirtiliyor.

Ulaştırma ve haberleşme sektöründe işbirliği bakımından ise Türkmenistan-Afganistan-Tacikistan demiryolu inşaatı büyük önem arz ediyor.

Türkmen-Afgan ortaklığının öncelikleri arasında elektrik sektöründeki işbirliği de önemli yer tutuyor. Türkmenistan, Afganistan'ın kuzey bölgelerine uygun şartlarda elektrik temin ediyor. Sektördeki altyapı inşaatının tamamlanmasıyla birlikte verilen elektrik hacminin daha da artacağı bildirildi.

banner53
Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?