banner39

Türkmenistan, Afgan sınırı için ABD'den yardım istedi

Türkmenistan, Afganistan ile olan sınırını korumak için ABD’den askeri yardım istedi

Asya 31.03.2015, 18:40 31.03.2015, 18:40
Türkmenistan, Afgan sınırı için ABD'den yardım istedi

 Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkmen-Afgan sınırının güvenliği konusunda endişeler gittikçe artarken, Türkmenistan’ın sınırlarını korumak için ABD'den askeri yardım istediği bildirildi.

ABD ordusu Hava Küvetleri Komutanı General Lloyd Austin Kongre'de yıllık raporunu açıklarken bu konu hakkında açıklamalarda bulundu.

General Austin, "Türkmenistan, bize Afgan sınırındaki güvenliğini sağlamak için askeri ekipman ve teknoloji satın almak için müracaatta bulundu. Ve biz Türkmenistan’a yardım etmek için mümkün olan her şeyi yapmaya hazırız” dedi.

Türkmenistan’ı bu isteğini Afganistan'ın kuzey bölgelerinde İŞİD varlığı ortaya çıktıktan sonra ilettiği bildirildi. Türkmenistan ve Afganistan arasında 209 kilometre sınır bulunuyor. Sınırın Afgan tarafında Faryab, Herat ve Bagdis illeri yer alıyor. 

Türkmenistan 14 yıldır Afganistan konusunda tarafsız politika izliyor. Ancak bu ülkeden ABD askerlerinin çekilmesinden ve İŞİD militanların ortaya çıkmasından sonra Türkmen yetkililer sınırlarının güvenliğini sağlamak için etkin önlemler almaya başladı. 

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?