banner39

Türkmenistan bu yıl da en güzel Ahalteke'yi seçti-FOTO

Türkmenistan'da bu yıl da At Bayramı etkinliklerinde en güzel Ahalteke atı seçildi. Birinci çıkan atın sahibine lüks cip hediye edildi. Ahalteke atı için düzenlenen etkinlikler bu yıl da yoğun ilgi gördü

Asya 26.04.2014, 15:04 26.04.2014, 16:43
Türkmenistan bu yıl da en güzel Ahalteke'yi seçti-FOTO

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkmenistan’da her yıl büyük bir heyecan ve coşku ile düzenlenen etkinlikler, bu yıl erken başladı. At Bayramı kapsamında düzenlenen etkinliklere bu yıl 41 ülkeden çok sayıda yabancı misafir katıldı. Kutlamalar kapsamında en güzel at, en iyi at heykeli, en iyi halı işleme ve en iyi at resmi dallarında düzenlenen yarışmalar sonuçlandırıldı.

Sabahın erken saatlerinde yerli yabancı, genç yaşlı binlerce kişi, kutlamaları izlemek için hipodromdaki yerini aldı. Kutlamalar, Gurbanguli Berdimuhamedov’un hipodroma girişiyle başladı. Türkmenistan’daki 5 vilayetin valileri, Berdimuhamedov’a birer at hediye etti. Berdimuhamedov hediye edilen atları tek tek inceleyerek, karşılığında hediyeler sundu.


Bu yıl düzenlenen atların güzellik yarışmasında jüri üyelerinin başkanlığını Türkiye Jokey Kulübü Başkanı Serdal Adalı yaptı. Serdar Adalı’nın başkanlığındaki jüri ekibi, oy birliğiyle “Korkmaz” isimli Ahalteke atını 2014 yılının en güzel atı seçti. Atın sahibi Hallıyev’a bir adet lüks cip hediye edildi.

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov da At Bayramı törenlerine katıldı. Berdimuhamedov’un at şovu büyük ilgi gördü. Usta jokeylerin yarışında birinci olan Berdimuhamedov, Ahal Teke atını şaha kaldırdı ve at dans ettirdi. Berdimuhamedov’un bu şovu izleyicilerden büyük alkış aldı. Daha sonra usta jokeylerin at yarışı izlendi. Devlet Başkanı Berdimuhamedov, bu yarışta “Garahan” isimli Ahal Teke atıyla koşuda birinci oldu. Usta jokeyler koşusunda birinci olan Berdimuhamedov’a, Türkmenistan Bakanlar Kurulu tarafından ‘Beghan’ isimli at hediye edildi. 

AHALTEKE ATI

Dünyanın en soylu ve safkan atlarından biri olarak nitelendirilen Ahalteke atı için Türkmenistan'da her yıl düzenli olarak yapılan etkinliklerle gündemde tutuluyor. Başkent Aşkaabat'ta yapılan etkinlikler devlet tarafından destekleniyor. Yarışlarda ülkenin en güzel Ahalteke atı seçililiyor.  Ahalteke yarışları sayesinde ülkenin farklı kültür değerleri de bu etkinliklerde tanıtılıyor. 

Türkmenlerin en soylu atlarından biri olan Ahalteke atı, 3 bin yıl önce evcilleştirilen ilk at olarak biliniyor. Ahalteke'ye devlet armasında yer veren Türkmenler, bu at sayesinde çölleri aştı, hiç durmadan akın yaptı. Ahalteke atı, Kaşgarlı Mahmut'un Divan-ı Lügat'it Türk'ünde "Türkler'in kanadı" olarak tasvir ediliyor.

SOYKIRIMA UĞRAYAN HAYVAN

Sovyetler Birliği yıkılınca 1991'de bağımsızlığını kazanan Türkmenistan, 1 yıl sonra ilk iş olarak Türkmen At Bayramı'nı ilan etti. Dünyada At Bakanlığı olan tek ülke oldu. Bir Türkmen atasözünde "Sabah kalk atını gör, atından sonra babanı gör" diyordu. Ahalteke atları, soykırım uygulanan dünyanın tek hayvanı. Stalin döneminde, Türkmenlerin direnişini kırmak amacıyla, çok değer verdikleri Ahalteke atlarından yaklaşık 80 bini katledilmişti. Türkmenler, hızlı koşan Ahalteke'den hiç vazgeçmedi. Asırlar geçti; Türkmenler Ahalteke atlarının genetiğini korumayı başardı.

Ahalteke kültürü, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov'un geçen yıl yayınladığı milli programda güvence altına alındı. Saf Akhalteke atlarının koruma altına alınması, kültürel mirasa sahip çıkma açısından büyük önem taşıyordu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?