Türkmenistan Ermeni kilisesini onaracak

Türkmenistan ülkesinde bulunan ve Sovyetler Birliği döneminden sonra bakımsız kalan Ermeni kilisesini restore edecek.

Asya 05.12.2012, 02:00 05.12.2012, 02:00
Türkmenistan Ermeni kilisesini onaracak

Murat Hayati / Dünya Bülteni  

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, Dünya Ermenileri Katolikosu Garegin II ile yaptiğI görüşmesinde Türkmenistan’ın batı bölgesindeki eski adı Kransavodsk (Türkmenbaşı) şehrindeki ve Sovyetler Birliği’nin dağılması ile bakımsız hale gelen tarihi Ermeni kilisesinin rekonstrüksiyonunu yapacağını kaydetti.

Türkmen lideri, Garegin II ile yapılan görüşmesinde dinin insan hayatındaki önemine değinerek, özellikle gençler üzerinde etkili olunması konusunu ortaya attı.

Berdimuhamedov bahse konu Ermeni kilisesinin onarımı ve yeni görünüme sahip olunması için talimatın verildiğini kaydetti.  

Türkmenistan’da Ermeni topluluğu 19. yüzyılın ortasında oluşmuştu. Başkent Aşkabad’ta 15 binden fazla Ermeni vatandaşı yaşamakta. Orta Asya ülkelerinin Rusya’ya bağımlı olduğu yıllarda Ermenistan’ın batı bölgesi, Zangezur, Arsah, Karabağ’dan Türkmensitan topraklarına göç akını artmıştır. Türkmenistan’ın Marı, Krasnavodsk, Çardjou, Kızılarvat ve Nebitdag gibi başlıca kentlere göç eden Ermeni azınlığının kültürü ve inançların korunması için sosyal altyapılar yapılmıştır. Buna göre okul, kilise ve kültür merkezlerini inşaat eden Aşkabad yönetimi Ermeni vatandaşların haklarını da korumuştur. 1990’lı yıllarında dağılan Sovyetler Birliği’nden sonra Ermeni topluluğunu ait olan varlıklar da eskirmiş ve zamanla ortadan kaldırımıştır. Şimdiki adı Türkmenbaşı olan Krasnavodsk şehriden 1903 yılında yapılan Ermeni kilisesi toplumun bu ülkedeki tek tarihi miras varlığı olarak bilinmekte.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?