banner39

Türkmenistan Rusya ile çifte vatandaşlık anlaşmasını bozdu

Rusya dışişleri bakanlığı, Türkmenistan ile çifte vatandaşlık anlaşması uzatılmayacağını açıkladı. Kararın Türkmenistan'ın talebi üzerine alındığı bildirildi

Asya 16.05.2015, 16:28 16.05.2015, 16:58
Türkmenistan Rusya ile çifte vatandaşlık anlaşmasını bozdu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya ve Türkmenistan arasındaki çifte vatandaşlık sorunlarının çözümünü öngören hükümetler arası anlaşma 18 Mayıs 2015 sona erecek. Bunun gerekçesi olarak Türkmenistan hükümetinin bu anlaşmayı yeni beş yıllık dönem için uzatılmasını reddetmesi gösterildi.

Rusya dışişleri bakanlığıdan CA-news'e verilen bilgiye göre, şimdiye kadar çifte vatandaş olan Türkmenistan vatandaşları artık Rusya ya da Türkmenistan vatandaşlığı arasında seçim yapmak durumunda kalacak.

Rusya dışişleri bakanlığının konu ile ilgili açıklamasında Türkmenistan tarafının bu kararının meşru olduğunu kabul etti. "Türkmenistan’ın bu kararını anlayışla karşılıyoruz. Onlar bu kararı kendi kanun ve yönetmeliklerine öncelik vererek aldılar. Zaten, 2003 yılında kabul edilen Türkmenistan Anayasasındaki değişiklikler böyle kararı öngörüyordu" denildi

Bundan sonra Rusya vatandaşlığına geçmek isteyen Türkmenistan vatandaşlarının önce kendi vatandaşlığından feragat ettiğini gösteren bir belgeyi ibraz etmeleri gerekecek.

banner53
Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?