banner15

Türkmenistan, Rusya üzerinden Avrupa'ya açılacak

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, Türkmenistan'ın ihracat ürünlerinin Rusya üzerinden Avrupa'ya taşınması konusunda anlaştıklarını açıkladı.

Türkmenistan, Rusya üzerinden Avrupa'ya açılacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, Rusya'nın Astrahan Bölge Valisi Aleksandr Jilkin ile bir araya geldi. Berdimuhammedov görüşmede, Türkmenistan ihracat ürünlerinin Rusya üzerinden Avrupa'ya taşınması konusunda anlaştıkları açıkladı.

Astrahan Bölgesi basınının haberine göre, Vali Jilkin'i kabul eden Türkmen Devlet Başkanı Berdimuhamedov, Rusya'nın birçok bölgesi ile sıkı işbirliğinin tesis edildiğini ve özellikle Astrahan bölgesi ile ortak projelerin hayata geçirildiğini kaydetti.

Vali Jilkin, Devlet Başkanı Berdimuhamedov ile Hazar Denizi'nde düzenli olarak feribot seferlerinin yapılması konusunu değerlendirdiklerini belirtti. Türkmenistan'ın 2 adet büyük gemisinin olduğuna dikkat çeken Jilkin, Türkmenistan'dan Rusya üzerinden Avrupa'ya yük taşınabileceğini aktardı. Jilkin aynı zamanda Avrupa'dan yine aynı güzergahtan Türkmenistan'a da yük taşınabileceğinin altını çizdi.

Aşkabat ile Astrahan arasında uçak seferlerinin başlatılmasının Türkmenistan'a turist akımını da arttıracağına dikkat çeken Bölge valisi, "Dünya ekonomisindeki durum değişiyor. Bu nedenle Türkmenistan ile Rusya arasındaki ilişkileri, petrol ve doğalgaz sektörleri ile sınırlandırılmayıp başka alanlara da taşınması, her iki ülke açısından önemli" ifadelerini kullandı.

Astrahan Bölge Valisi Jilkin ve beraberindeki heyet, Türkmenistan Sanayiciler ve İşadamları Derneği'nde görüşmelerde bulundu. Görüşmede, Astrahan Bölgesi'nde ticaret-lojistik merkezinin kurulması konusu değerlendirildi. Türkmen tarafı, bu merkezdeki alanın 7 hektar alana kadar artırılması ve bu bölgede ürünlerin muhafaza edilmesi için özel depoların kurulması ve buradan Rusya geneline ve Avrupa'ya ürün ihracatının gerçekleştirilmesi gibi konularda da bilgi paylaşımında bulundu.

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2016, 10:48
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48