banner39

banner35

Türkmenistan, Tacik kamyonlarının geçişine izin vermiyor

Türkmenistan İran sınırından gelen Tacik kamyonlarının geçişine izin vermiyor. Tacikistan Ulaştırma Bakanlığı sürücülerin alternatif rotaları kullanmasını tavsiye etti.

Asya 04.09.2018, 21:37
Türkmenistan, Tacik kamyonlarının geçişine izin vermiyor

Tacikistan Ulaştırma Bakanlığı, İran'dan gelen kamyonların İran-Türkmen sınırında engellenmesine ilişkin Türkmen meslektaşlarına yazdıkları mektuba cevap alamadıklarını ve sürücülerin alternatif rotalar kullanması gerektiğini açıkladı.

İran ve Azerbaycan sınırlarından Rusya, Kazakistan ve Özbekistan üzerinden Tacikistan'a ulaşma seçeneği teklif ediliyor. Ancak bu rotanın Türkmenistan-Özbekistan-Tacikistan yolundan çok daha uzun olacağı belirtiyor.

"Telefon görüşmemizde, Türkmen muhataplarımız, günde 30 kamyonu geçirebileceklerini söylediler. Ama orada çok büyük sayıda kamyonlar toplandı. Türkmenistan, resmi müracaatımıza cevap vermedi ve biz bu durumun nedenlerini bilmiyoruz”, denildi Tacik tarafının açıklanmasında.

Tacik kamyon sürücüleri bir haftadır Türk-İran sınırında bekletilmektedir.

"Bize bunun nedenini anlatmıyorlar. Biz Türkiye'den kargo getiriyoruz. İran'dan sonra Tacikistan'a, sonra da Türkmenistan'a ve sonra da Özbekistan'a gitmeliyiz ”dedi Tacik şoförlerden biri.

Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?