banner15

Türkmenistan'da kumar reklamı yasaklanıyor

Türkmenistan hükümeti yeni çıkarttığı sosyal hayatı düzenleme yasasında, kumarhane, medyum ve silahlı oyun turlarını yasakladı

Türkmenistan'da kumar reklamı yasaklanıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkmenistan’da medyumluk, kumarhane hizmetleri ve gıda takviyesi reklamları yasaklandı.

Tarafsız Türkmenistan ve Türkmenistan gazetelerinde yayınlanan habere göre, kabul edilen yeni reklam mevzuatı yasası gereğince kâhin, falcı, kumarhane işletmeleri ve besin takviyeleri reklamları yasaklandı.

Yeni yasaya göre, Türkmenistan'da Hipnozcular, eğitimsiz tabipler, medyumlar, falcılar, astrologlar, büyücüler, kahinler ve doğaüstü güçleri kullanarak insanları etkilediklerini iddia edenlerin hizmetlerinden yararlanmak da yasaklar çerçevesine alındı.

Yeni yasadan sonra ülkede psikolojik yardım ve masaj salonları adı altında görülen hizmetlere de yasak geldi. Her türlü kumar oyunlarının oynandığı mekan ve internet ortamındaki siteler yasak kapsamında. Patlayıcı malzemeler ve silahla oyunlar organize eden turların da kısa zaman sonra yasaklanacağı bildirildi.

GIDA TAKVİYESİ REKLAMI YASAK

Yeni yasaya göre, medyada anne sütünün yerini tutan besleyici maddelerin reklamını yapmak da yasaklandı. Bundan sonra gıda takviyesi maddelerinin reklamı ancak özel tıp dergileri ve bilimsel yayınlarda reklam edilebilecek.

Yasa, reklamların hazırlanması ve yayınlanması sürecinde küçük yaşta olanların ve reşit olmayanların haklarının korunmasına özellikle önem veriyor. Onlar için hazırlanan reklamların ahlaki veya ruhsal yaralanmalara neden olabilecek ifadeleri veya görüntüleri içermemesi gerektiği, onların hakları ve çıkarlarının gözardı edilmemesi gerektiğini belirtiyor. Bunun yanında ebeveynlerin (veliler) ve öğretmenlerin, otoritesini zayıflatmaya yönelik reklamlara da artık izin verilmeyecek.

Yasa ders kitaplarında, öğrencilerin el kitaplarında, genel eğitim programları, okul günlükleri ve dizüstü bilgisayarlarda, çocuklara öğretmek için tasarlanmış diğer eğitim malzemelerinde reklam yapılmasına izin vermiyor.

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2016, 13:21
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48