banner39

Türkmenistan'da Rusya'yı kızdıracak karar

Türkmenistan’da dağılan Sovyetler Biliği ülkelerinin 2.Dünya Savaşı için kullanılan “vatanseverlik” deyimi çıkartıldı.

Asya 23.05.2012, 02:14 23.05.2012, 02:14
Türkmenistan'da Rusya'yı kızdıracak karar

Murat Hayati / Dünya Bülteni

Sovyetler Birliği üyesi olan Türkmensitan 1941-1945 yılları araında meydana gelen 2. Dünya Savaşı’nda diğer birlik ülkelerinde olduğu gibi bir çok asker gönderdi.

Sovyetler Birliği’nin “Büyük Vatan için” olarak ifade edilen SSCB’nin zaferi, Türkmenistan’da artık sadece “2. Dünya Savaşı” olarak kullanılacak.

Türkmen medyası konuyla ilgili yaptığı araştırmada, “Büyük vatan” sözcüğü son kez bu yıl kutlanılan 9 Mayıs zafer gününde kullanıldığını ve ertesi günden itibaren Kültür Bakanlığı’nın genelgesi ile “Büyük Vatan” ifadesi artık kullanılmaması kararı aldığını kaydetti. 

Gazete, radyo ve televizyon haberlerinden de çıkartılan “Büyük Vatan” sözcüğü bundan sonra 2. Dünya Savaşı zaferinin anımsatılması olarak kullanılmayacak. Türkmen basını genç nesillerin 2.Dünya Savaşı’nın vatanseverlikten ziyade sadece 1941-1945  yılları arası yaşanan savaş olarak kullanmaya başlayacaklarını ifade etti.        

Türkmen insan hakları savunucuları ise yapılan bu gelişme ile Baltık ülkeleri  ve Ukrayna devletlerinin 2.Dünya savaşına karşı tutumunu desteklediği yönündeki fikirlerini öne sürüyor. Bu gelişmeye Moskova’nın sert eleştirisine tutulmuştu.  

Türkmenistan’nın bağımsızlığının ilk yıllarında halklar arasında  2. Dünya savaşının kendi vatanı için mücadele edilmediği yönünde hemfikir oluşmuştu. Ancak dönemin Devlet Başkanı Saparmurat Niyazov savaşa katılan ve harpta hayatını kaybeden babası için 2000 yılında Türkmenistan kahramı ilan etmişti.  

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?