banner39

Ufa'da 'İslami Eğitim' konferansı

Ufa'da İslami eğitim, İslam merkezleri ve konuyla ilgili işbirliğinin ele alındığı uluslararası bir konferans yapılıyor

Asya 23.10.2015, 15:50 23.10.2015, 15:50
Ufa'da 'İslami Eğitim' konferansı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Başkortistan’ın başkenti Ufa’da "XXI yüzyılın eğitim alanında İslam'ın idealleri ve değerleri" konulu konferans başladı. Konferansa Rusya, Büyük Britanya, Arnavutluk, Arjantin, İspanya, İtalya, Fas, Singapur, İsviçre ve BDT ülkelerinden temsilciler katılıyor.

Konferans katılımcıları dünyada ve Rusya’da İslami eğitimin özellikleri, sorunları ve kalitesinin geliştirilmesi, Avrasya bölgesinde İslami kuruluşlar, kültür merkezleri ve toplumların işbirliğinin güçlendirilmesi, din ve devlet ilişkileri ve dini aşırılığı önleme konularını ele alıyor.

Konferansın organizatörleri arasında Rusya Müslümanları Dini İdaresi, Rusya İslam Üniversitesi, Başkortistan Devlet Pedagoji Üniversitesi ve Başkortistan Cumhuriyeti Başkanlığı Dinler Arası İlişkiler Konseyi var.

İslami eğitim konferansının açılış konuşmasını yapan Rusya Müslümanları Dini İdaresi Başkanı Talgat Tacuddin Ufa şehrinde ve Dağıstan Cumhuriyetinde her biri 2 bin talebeye eğitim verecek İslami merkezler açılacağını söyledi.

Uluslararası konulara da değinen Müftü Tacuddin Suudi Arabistan'daki bazı dini liderlerin Rusya’ya karşı cihat çağrısını eleştirdi. Tacuddin, "Bu cihat davetçileri 2003 yılında Amerika Birleşik Devletleri ve 40'tan fazla ülke Irak'ın kutsal topraklarına saldırdığında nerede idiler. Şu anda bu bölgede her gün için 70-100 kişi hayatını kaybediyor” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?