Ukrayna, Gazprom'a zam yapabilir

Ukrayna üzerinden Transit geçiş yapan Rus gaz şirketi Gazprom'un bu sene transit ücretinin artırılacağı iddia edildi

Ukrayna, Gazprom'a zam yapabilir

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ukrayna'nın Gazprom için transit maliyetini üç kat artırabileceği iddia edildi.

RIA Novosti ajansının Ukrayna’nın "Enerji Rinok" gazetesini kaynak göstererek verdiği habere göre, 2016 yılında Rus gazının Ukrayna üzerinden transit ücretini her 100 kilometre mesafeye bin metreküp için 2.73 dolardan 4.07 dolara artışı bekleniyor

Kiev hükümetinin geçen yılın sonunda onaylanan taşıma maliyeti hesaplama yöntemine göre bu oran, yani bin metreküp gaz transiti için ödenecek miktar 7.91 dolar olacak ve şimdiki transit ücretine oranla üç kat artacak.

Haberde geçen sene Rusya’nın Ukrayna toprakları üzerinden geçişini yaptığı 64 milyar metreküp gaz için 2 milyar dolar para ödediği, bu sene aynı hacimdeki gazın geçişi için 6 milyar dolar ödemesi gerektiği bildirildi.

Daha önce Ukrayna "Naftogaz" şirketinin Geliştirme Müdürü Yuri Vitrenko ülke topraklarından Rus gazının transit geçiş ücretinin radikal oranda artacağını belirtmiş, ancak belirli bir rakam vermemişti.

Bu açıklamadan sonra "Naftogaz" şirketi Ruz "Gazprom" şirketine gaz taşıma hizmetlerinde yeni fiyatlandırma kurallarını müzakere etmek için görüşme teklifinde bulundu.

 

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2016, 15:07
banner53
YORUM EKLE

banner39