Ukrayna, Rusya'dan doğalgaz alımını durdurdu

Ukrayna'nın devlet enerji şirketi Naftogaz, Rusya'nın indirimini yetersiz bulurken Rusya, Ukrayna'nın tavrını siyasi olarak yorumladı

Ukrayna, Rusya'dan doğalgaz alımını durdurdu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ukrayna'nın devlet enerji şirketi Naftogaz, Rusya'dan doğalgaz alımını bugün itibariyle durdurduklarını açıkladı.

Şirketten yapılan açıklama, Viyana'da dün AB yetkililerinin de katılımıyla yapılan üçlü görüşmelerde Ukrayna için belirlenen yeni doğalgaz fiyatında anlaşmaya varılamaması ardından geldi. Naftogaz'ın açıklamasında, gaz alımının durdurulmasının Avrupa'ya transit gaz akışında herhangi bir soruna yol açmayacağı da belirtildi.

Viyana'da konuşan Ukrayna Enerji Bakanı Vladimir Demçişin, Rusya'nın bin metreküp doğalgaz için 247 dolar olan yeni fiyat teklifini 'fazla' bulduklarını ve daha fazla indirim talep ettiklerini söyledi.

Öte yandan Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak da Ukrayna'nın 40 dolarlık indirimi yetersiz bulmasına 'anlam veremediğini' belirtti. Ülkeye sunulan fiyat teklifinin küresel doğalgaz fiyatlarının altında olduğunu vurgulayan Novak, Naftogaz'ın Rusya'dan doğalgaz alımını durdurmasını da 'siyasi bir karar' olarak niteledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de önceki hafta yaptığı bir açıklamada, düşen petrol fiyatları nedeniyle Ukrayna'ya daha fazla doğalgaz indirimi sağlayamayacaklarını söylemişti.

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2015, 12:07
banner53
YORUM EKLE

banner39