Ukrayna'da Sağ Sektör çatışması devam ediyor

Sağ Sektör grubu, Ukrayna'nın pek çok kentinde harekete geçti, son çıkan çatışmalarda 8 Ukrayna askeri öldürüldü

Ukrayna'da Sağ Sektör çatışması devam ediyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

AFP'nin haberine göre 8 Ukrayna askeri öldü 16 asker yaralandı. Kiev güvenlik yetkilileri saldırıyı doğruladı.

Associated Press'in (AP) haberine göre Ukrayna İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Cumartesi günü 2 kişinin öldüğü çatışmanın ardından Mukaçeve'deki ormanlık bir bölgede, 2 Sağ Sektör üyesinin Mukaçeve dışında polis tarafından takip edildiği, ancak militanların 6 yaşındaki bir çocuğu rehin alarak kaçmayı başardığı belirtildi. Grup üyelerinin güvenli bir uzaklığa erişince çocuğu serbest bıraktığı bildirildi.

Ukrayna'nın birçok kentinde Sağ Sektör üyeleri ve polis arasında sigara kaçakçılığı nedeniyle çatışmalar yaşanıyor. 11 Temmuz'da Macaristan sınırında yer alan Mukaçevo kentinde çıkan çatışmada 3 kişi ölmüş, 14 kişi de yaralanmıştı. Ukrayna Devlet Başkanı Pyotr Poroşenko, dün yaptığı açıklamasında Mukaçevo'da Sağ Sektör militanları ile polis güçleri arasındaki çatışmanın kaçak mal akışının bölüşümü nedeniyle çıktığını belirterek, ülkedeki tüm yasadışı silahlı oluşumların silahsızlandırılması gerektiğini söylemişti.

Sağ Sektör pratikte ülkenin en büyük özel ordusu ve 10 bin silahı üyesi var. Mukaçeve'deki olaydan birkaç hafta önce grup hükümet karşıtı söylemlerini sertleştirdi. Temmuz başında Sağ Sektör Kiev'de birkaç bin destekçisini toplayarak hükümetin milliyetçilere karşı terör uyguladığı iddiasıyla protesto yapmış ve ülkede reformların yapılmadığını belirtmişti. Gösteride ayrıca doğudaki Rus taraftarı militanlara karşı taarruza geçme çağrısı yapılmıştı.

Sağ Sektör geçen sene yapılan seçimlerde ülke parlamentosuna girecek oyu kazanamamıştı.

Güncelleme Tarihi: 15 Temmuz 2015, 15:06
banner53
YORUM EKLE

banner39