Ukrayna'dan İsrail'e Kırım resti

Ukrayna yönetimi, İsrail meclis heyetinin Kırım’a gerçekleştiği ziyaretten dolayı İsrail vatandaşlarına vize uygulayabilir.

Asya 12.02.2016, 12:05 12.02.2016, 12:22
Ukrayna'dan İsrail'e Kırım resti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ukrayna’nın İsrail büyükelçisi Gennadiy Nadolenko, İsrail meclis heyetinin Kırım’a gerçekleştiği ziyaretten dolayı Ukrayna’nın İsrail’e karşı belli yaptırımlar uygulayabileceğini açıkladı.

Kırım’a gelen İsrail heyetinin başında SHAS partisinden İsrail milletvekili Yaakov Margi’nin olduğunu hatırlatan Nadolenko, “Yaakov Margi’nin skandal ziyaretini ve onun, Kırım’ın işgalci yönetimi ile yaptığı toplantıyı Kiev ile görüştüm. Büyük ihtimalle, bu ziyaretin tüm detayları belli olduktan sonra Margi kara listeye dahil edilecek ve onun Ukrayna’ya girişi yasaklanacak” dedi.

Nadolenko, Ukrayna yönetiminin, söz konusu ziyaret için Yaakov Margi’ye uygulanacak giriş yasağı ile yetinmeyip tepki olarak, her yıl İsrail’den Ukrayna’nın Uman şehrine dini ayinleri için gelen çok sayıda Yahudilere de vize uygulayabileceğini belirtti.

Ukrayna’nın İsrail büyükelçiliğinin İsrail Dışişleri Bakanlığı’na ve SHAS partisinin lideri, İsrail İçişleri Bakanı Aryeh Deri’ye yazılar gönderdiğini bildiren Nadolenko, yazılarda işgal edilen Kırım’a bu tür ziyaretlerin kabul edilemez olduğunun belirtildiğini kaydetti.

Daha önce İsrail meclis heyetinin Kırım’a yasa dışı bir ziyaret gerçekleştirdiği bildirildi. Kırım Rus yönetiminin Başkanı Sergey Aksyonov’un basın servisi, heyetin başında İsrail milletvekili Yaakov Margi’nin olduğunu ifade ederek, ziyaret kapsamında İsrail heyetinin, işgalci Kırım Rus hükümeti ile basına kapalı bir toplantı düzenlendiklerini açıkladı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?