banner39

Ülkesine ölüm yağdıran kişi Müşerref çıktı

Pakistan'daki drone saldırlarına izin veren kişinin cunta lideri Pervez Müşerref olduğu iddia edildi.

Asya 08.04.2013, 09:42 08.04.2013, 09:58
Ülkesine ölüm yağdıran kişi Müşerref çıktı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Pakistan'daki insansız hava araçlarının dönemin ABD ve Pakistan liderleri Müşerref ve Bush arasında yapılan gizli bir antlaşmayla başladığı ortaya çıktı.

"Bıçak Sırtı: CIA, Gizli Ordu ve Dünyanın Sonunu Getirecek Savaş" isimli kitabı hakkında New York Times'a yazı yazan Mark Mazzetti, ABD'ye ait insansız hava araçlarının kullanımı ile ilgili olarak Pakistan'ın Amerikan Haberalma Teşkilatı (CIA) ile 2004 yılında gizli bir anlaşma yaptığını ileri sürdü.

Mazzett kitabında hem İslamabad yönetimiyle Washington'un gizli anlaşmanın detaylarını aktardı hem de CIA'nın istihbarat toplayıp analiz yapan bir kurumdan nasıl drone suikastleriyle paramiliter bir örgüte dönüştüğünü analiz etti. 

Analiz de Müşerref'in söz konusu saldırılara izin vermesinin nedeninin ülkenin kuzeyindeki bölgeleri ele geçiren Nek Muhammed isimli Taliban yanlısı Peştun komutanının kendisi olarak anlatıldı. Müşerref, Muhammed ile 2004 yılında anlaşmasına rağmen ordunun Veziristan'tan çekileceğini son verileceğini açıkladı. Ancak bu anlaşma göstermelikti. Muhammed'i yok etmek isteyen Müşerref, aynı sıralarda CIA ile de masaya oturmuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?