banner15

Ulusal kahraman Cut Munia'nın belgeseli çekilecek

Endonezya'nın ulusal kahramanı Cut Mutia'nın Hollanda sömürgeciliğine karşı gerçekleştirdiği savaşı anlatan bir belgesel bir film yapılacağı haberi ölümünün 107'nci yılında ilan edildi

Ulusal kahraman Cut Munia'nın belgeseli çekilecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Endonezya'nın Bölgesel Açe Askeri Iskandar Muda Bölgesi (IM)'nde ülkenin ulusal kahramanlarından Cut Nyak Mutia'nın hayatını anlatan bir belgesel filmi hazırlanıyor.

Belgesel, ulusal kahraman Cut Nyak Mutia'nın sömürgeci Hollanda askeri ile mücadelesinin hikayesini anlatacak.

Belgesel hazırlanacağı bilgisi (Tentera National Indonesia) TNI ordusu komutanı IM bölgesi yetkilisi tarafından iletildi. Kuzey Açe bölgesinde bulunan Matang Kuli bucağında Nyak Mutia'nın evinde pazar günü düzenlenen anma töreninde konuşma yapan CAJ Albay Ahmad Hüseyin, Cut Nyak Mutia'nın ölümünün 107'nci yılında evinde düzenlenen törene katıldı.

Ahmad Hüseyin yaptığı konuşmada, " TNI Endonezya Genelkurmay Başkanı Gatot Nurmantyo bu çok kutsal bir etkinliğe katılamadığı için çok özür diledi. Askeri kumandanlığımız IM şu sıralar Cut Nyak Mutia'nın Hollandalılara karşı mücadelesinin hikayesi hakkında bir belgesel yapıyor " dedi.Cut Nyak Mutia'nın ölüm yıldönümünde kendisi için topluca dua merasimi yapıldı. Askeri unsurların katıldığı etkinlikte, Açe resmi polisi, Kuzey Aceh yetkilileri ve Mutia'nın ailesi hazır bulundu.

 

Güncelleme Tarihi: 24 Ekim 2017, 11:51
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35