banner39

banner35

Uluslararası mahkeme Çin'e 6 ay süre verdi

Uluslararası Daimi Hakemlik Mahkemesi, Çin’e Güney Çin Denizi bölgesindeki ihtilahlı bölgeyle alakalı delillerini sunması için 6 aylık süre verdi

Asya 04.06.2014, 17:03 04.06.2014, 17:23
Uluslararası mahkeme Çin'e 6 ay süre verdi

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Uluslararası Daimi Hakemlik Mahkemesinin, Çin’e, Filipinler ile bir süredir tartışma konusu olan Güney Çin Denizi’ndeki ihtilaflı bölgeye dair delillerini sunması için 6 aylık süre verdiği bildirildi.

Her iki ülkenin de kendilerine ait olduğunu savundukları sorunlu bölge konusu geçen sene Filipinler hükümeti tarafından çözüm bulunması için mahkemeye taşınmıştı.

Lahey’deki Uluslararası mahkeme, Filipinlerin başvurusu üzerine aldığı kararda, Çin yönetimine aralık ayı ortasına kadar söz konusu bölgenin kendilerine ait olduğuna dair delilleri yazılı sunması için süre verdi.

Çin hükümeti daha önce yaptığı açıklamada mahkeme sürecini kabul etmediğini ve bu konuda işbirliği yapmayacağını açıklamıştı. Uluslararası mahkeme bunun üzerine davanın bu haliyle devam edebileceğini duyurmuştu.

Güney Çin Denizi’ndeki ihtilaflı bölge konusunda Çin ve Filipinlerin yanı sıra Vietnam, Malezya ve Tayvan da hak iddia ediyor.

Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?