banner39

Uygur gazeteci gizlice tutuklandı

Çin'in 2010 Temmuz'undaki tutuklamaları yeni ortaya çıkıyor. Uygurca web sitesi Bilik'in editörünün sekiz aydır hapiste olduğu ortaya çıktı

Asya 11.03.2011, 11:55 11.03.2011, 16:10
Uygur gazeteci gizlice tutuklandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Uygur Gazetecileri Koruma Komitesi, Uygurca yayın yapan bir web sitesinin editörünün başka gazetecilerle birlikte sekiz aydır Çin tarafından tutuklu olduğunu bu hafta haber aldıklarını açıkladı. 

Uzak Batı bölgesindeki Aksu mahkemesi tarafından kamuoyunda ilgiyle takip edilen Bilik web sitesinin editörü Dursuncan Hazım, yedi yıl hapse mahkum edildi. ABD tarafından desteklenen Free Asia isimli radyodan alınan bilgiye göre Uygur kanaat önderlerinden Erkin Sıddık, Hezim'in Temmuz 2010'dan beri tutuklu olduğunu fakat tutulduğu yerinin bilinmediğini e-mail yoluyla CPJ'ye bildirdi.

2009 yılının ortalarından itibaren ortadan kaybolan gazeteci, yazar, entelektüel ve kanaat önderleriyle ilgili detaylar yeni ortaya çıkıyor. 5 Temmuz 2009'da Müslüman Uygurlar'ın Doğu Türkistan'da, Çin'in kendilerine yaptığı zulme karşı gösterisi, polis ve asker tarafından kanlı bir şekilde bastırılmıştı.

CPJ Asya Koordinatörü Bob Dietz, gazetecilerin tutuklanmasının üzücü olduğunu ama sürpriz olmadığını ifade etti. Bu durumun Kuzey Afrika ve Ortadoğu'daki muhalefete karşı gösterilen sert tepkilere benzediğini söyleyen Dietz, Doğu Türkistan'daki Müslüman azınlığa gösterilen şiddete tepki gösterilmesini istedi.

Öte yandan Çin yönetimi, özellikle azınlıkların yargılandığı duruşmalarla ilgili bilgi vermekten kaçınıyor. Hezim'in Temmuz 2010'dan beri  tutuklulu olduğunun da Free Asia Radyo'da yayınlanarak ortaya çıkması üzerine yabancı basın ve yerel bloglar Çin yönetimine karşı bir Yasemin Devrimi çağrısında bulunan yayınlar yaptı.

CPJ'nin yaptığı araştırmaya göre Temmuz 2010'da yargılanan diğer isimler şöyle:

Uighurbiz web sitesi yöneticisi Hayrat Niyaz, 15 yıl,
Shabnam web sitesi yöneticisi Necat Azat 10 yıl,
Diyarim yöneticisi Dilixatia Paerhati 5 yıl,
Soyadına ulaşılamayan Nurali isimli Salkin Gazetesi yöneticisi 3 yıl hapse mahkum edildi.

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?