banner15

Uygurlar ve İlham Tohti BM gündeminde

Doğu Türkistan meselesi ve geçtiğimiz Kasım ayında ömür boyu hapis cezasına çarptırılan İlham Tohti konusu BM toplantılarında gündeme geldi

Uygurlar ve İlham Tohti BM gündeminde

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

BM’nin dini özgürlüklerden sorumlu özel Temsilcisi ve İnsan Hakları Raportörü Heiner Bielefeldt, Çin’in Uygurlara yönelik “baskı ve korkutma” politikalarının “sinir bozucu ve rahatsız edici” olduğunu söyledi.

Bielefeldt’in düzenlediği basın toplantısında Uygurların sorunlarına değinmesi üzerine Doğu Türkistan meselesi ve geçtiğimiz Kasım ayında ömür boyu hapis cezasına çarptırılan İlham Tohti konusu BM toplantılarında da gündeme geldi.

17 Mart’ta Cenevre’de insan hakları ve hukuki konuların görüşüldüğü BM genel kurulunda İnsan Hakları İzleme Örgütü Temsilcisi Çin yönetiminin son bir yıl içerisinde Çin Vatandaşlarına ve özellikle Doğu Türkistan’da yaşayan Uygurlara fikir ve ifade özgürlüğü noktasında saldırılarını arttırdığını, insan hakları ve hukuk aktivistlerinin saldırılara maruz kaldığını ve tutuklandıklarını dile getirdi. Sözcü tutuklanan Uygur aktivistlerin içerisinde Dr. İlham Tohtı’nin de yer aldığını ifade etti ve Çin’in Dr. Tohti’yi tutuklayıp ömür boyu hapisle cezalandırmasının “Uygur ve Çin Toplumları” arasındaki diyalog ve karşılıklı anlayışı büyük oranda sekteye uğrattığını dile getirdi.

Hong Kong, Tibet ve Uygur Bölgelerinde genel durumun gün geçtikçe kötüye gittiğini belirten sözcü, Çin’in bu durumu bahane ederek Terörle Mücadele ve Toplumsal İstikrara ait kanunlar adı altında yasaları kabul ederek insan haklarını ciddi tehdit ettiğini ifade etti. Ayrıca, Çin’in insan hakları konusunda BM ile yeterli işbirliği ve dayanışma göstermediğini belirterek “Çin son durumu ciddi olarak bir kez daha düşünmeli ve bu konuda BM ile samimi olarak işbirliği yoluna gitmelidir” dedi.

BM insan hakları gözlemecilerinin Çin, Tibet ve Doğu Türkistan’a giderek yerinde incelemeler yapmasına izin vermesini talep ettiği ancak, şimdiye kadar Çin yönetiminin her hangi bir cevap vermediği kaydedildi.

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2015, 17:36
YORUM EKLE
YORUMLAR
yüksel oduncu yıldız
yüksel oduncu yıldız - 4 yıl Önce

Neredeyse bütün dünya Çinin Uygur müslümanlarına yaptığı zulümlere karşı kör ve sağır. Sanki bu zulümleri kimse duymuyor, kimse görmüyor gibi.Ey dünyanın vicdanlı insanları artık yeter! Şu mazlum Uygurların çektiklerini dünyaya anlatın.Zalim çin yönetimi, dünya sustukça baskısını arttırıyor da arttırıyor.Çin komünist partisine sesimizi çıkaralım.Bu sessizliği yırtalım artık...

banner39

banner36

banner37

banner35