Uygurlar'dan Çin-HDP yakınlığına tepki

Uygurlar, Çin Komünist Partisi'nin HDP'ye yaptığı davetin reddedilmesini istedi. Uygurlar, Çin'in HDP'yi Türkiye'ye karşı kullanmak istediğini savunuyor

Uygurlar'dan Çin-HDP yakınlığına tepki

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Çin Komünist Partisi tarafından HDP, DBP ve DTK'ya yapılan davet Uygur Türkleri'nden tepki geldi. Dünya Uygur Kongresi Genel Başkan Yardımcısı Seyit Tümtürk, Pekin ve Urumçi'yi kapsayan ziyareti çok manidar bulduklarını söyledi.

Çin'in bu partiye neden ilgi gösterdiğinin dikkatlerden kaçmaması gerektiğini belirten Tümtürk, "Bu ziyaretin HDP yetkilileri tarafından iptal edilmesi gerekiyordu. Çin, Türkiye'nin, kan, inanç, tarih bağı bulunan Doğu Türkistan ile Uygur Türkleri ile ilgili direncini, heyecanını, refleksini kırmak için PKK'nın siyasi uzantısı HDP'yi Pekin'e davet ederek, Türkiye'ye karşı aba altından sopa göstermektedir. Bunu çok manidar buluyorum" dedi.

Seyit Tümtürk Doğu Türkistan halkına psikolojik baskı uygulayan Çin'in adeta dünyaya meydan okuduğunu belirterek, "Çin komünist yönetimi, İslam'a, Müslümanlara karşı adı konmamış bir savaş ilan etti. Maalesef dünya hala duyarsız" dedi.

"Çin, dünyaya meydan okuyor"  Müslüman Uygur Türklerinin yaşadığı bölgelerde birkaç gün önce gündüz içki festivali düzenlenerek İslam ve Müslümanların oruç ibadetiyle dalga geçilip halkın kışkırtıldığını anlatan Tümtürk, şöyle devam etti:  "Bu olayların devamında Kaşgar'da bir karakola Uygurlar taşlı sopalı saldırı yaptı. Asker ve polislerin olaya müdahale etmesi sonucu çıkan olaylarda 100'ün üzerinde Doğu Türkistanlı kardeşimizin hayatını kaybettiğini öğrendik.

Çin, Doğu Türkistan'daki Müslümanların inancına, kültürüne, geleneklerine karşı tacizde bulunup halkı kışkırtarak sokağa teşvik ediyor. Sokağa çekilen halkı da katliamdan geçirilerek çok ağır bedeller ödetiyor. Yaptığı katliamlarla Doğu Türkistan halkına psikolojik baskı uygulayan Çin, adeta dünyaya meydan okuyor."

 Doğu Türkistan'da yaşananlara Batı'nın duyarsızlığı, İslam dünyasının suskunluğunun Çin'e gizli destek algısı oluşturduğuna dikkati çeken Tümtürk, şunları kaydetti:  "Çin, bu destekle katliamlarını sürdürdürüyor. Çin, başörtüsü, takke, tesbih gibi İslami sembolleri terör unsuru kapsamına alarak Doğu Türkistan'da cadı avı yapıyor. Çin komünist yönetimi, İslam'a, Müslümanlara karşı adı konmamış bir savaş ilan etti. Maalesef dünya hala duyarsız. Birleşmiş Milletlerden sonra hükümetler nezdinde en üst temsil eden sivil örgüt İslam İşbirliği Örgütünün, Doğu Türkistan'da ramazanda orucun yasaklanması, namazın yasaklanması, Kur'an eğitimi alan çocuklara hapis cezası verilmesi, halkın katledilmesi gibi konulara karşı suskunluğuna anlam veremiyoruz."

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2015, 15:59
banner53
YORUM EKLE

banner39