banner15

Uygurların vicdanı Tohti için Münih'te konferans

Doğu Türkistanlı bilim adamı ve Uygur Demokrasi ve Hukuk Hareketi Lideri Tohti'nin Çin hapishanelerinden kurtulması için Almanya'da birçok STK'nın katılımıyla bir konferans düzenlendi

Uygurların vicdanı Tohti için Münih'te konferans

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hollanda merkezli temsil edilmeyen Milletler ve halklar organizasyonu (UNPO), Tehdit Edilen Halklar Derneği (STP), İlham Tohti Girişimi (ITI) öncülüğünde 90 farklı girişim 12 Aralık tarihinde Münih'te bir araya gelerek "İlham Tohti ve Uygur İnsan Hakları Durumu"konulu bir konferans düzenledi.

Doğu Türkistanlı bilim adamı, Uygur Demokrasi ve Hukuk Hareketi Lideri ve Uygurların vicdanı olarak anılan ve Ocak 2014’ten beri  Müebbet hapis cezasına çarptırılarak Çin zindanlarında tutulan Doç.Dr.İlham Tohti'nin bölgesindeki liderlerle barışçıl müzakere istediğini ancak Çin hükümetince her defasında reddedildiğini anlatan İlham Tohti Girişimi Başkan Yardımcısı Prof. Marie Holzman, 1989 Tiananmen protestoları sırasında Tohri'nin öncü davranışlarının unutulmaması gerektiğini söyledi.

İlham Tohti, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki Urumçi Orta Halk Mahkemesinde 2014 yılında yargılanmıştı. Bu yargılama, basına ve uluslararası gözlemcilere kapalı yapılmıştı. Davada hakkındaki bütün suçlamaları reddeden Tohti ömür boyu hapis cezasına çaptırılmış ve tüm mal varlığına el konulmuştu. Çin'in bu kararı, başta Avrupa Birliği (AB) üyeleri olmak üzere birçok ülke tarafından kınanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2016, 15:55
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35